A'dan Z'ye Sagopa Kajmer

Giriş Tarihi: 28.4.2013 ABONE OL
Türkçe sözlü rap müziğin Türkiye'deki en önemli isimlerinden Sagopa Kajmer (gerçek adıyla Yunus Özyavuz), yeni solo albümünü çıkarmak için gün sayıyor. Gençlerin çok sevdiği, şair, yazar, oyuncu ve siyasilerin de yakından takip ettiği Sagopa Kajmer hakkında eğlenceli bir A'dan Z'ye rehber hazırladık...
AKLIMI AVLA: Sago hayranları için çok tanıdık bir cümle. 'Merhametine Dön' adlı şarkının nakaratında geçen bu cümleyi, Sago'nun rotası olarak göstermek mümkün. Şarkıcı; yazdığı güçlü sözlerle sevenlerinin akıllarını avlamayı hedefliyor ve ona göre akıl; her şeyin başladığı yer.
BENDEKİ SEN: 2010'da en çok satılan albümler listestesinde haftalarca 1 numarada kalmayı başaran, Sago'nun kendisi gibi sevilen bir rap sanatçısı olan Kolera ile yaptığı ve büyük ses getiren düet albümü.
CAHİL: Sago'nun; kendisini tanımadan, bilmeden laf atıp yaptıklarını eleştirdiği kitleye hitap şekli. Sanatçı; bütün saçma çekişmelerin sebebinin cahillik olduğuna inanıyor.
ÇAY: Bir Karadenizli olmasına karşın bir Karadenizli kadar tüketmediği içecek.
DİL:Sago, İstanbul Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde okudu.
EMRE: Sago'nun konserlerinde ona eşlik eden çok sevdiği tek kardeşi.
FASİH ANLATIM: Sago'ya anlatımının şekli sorulduğunda hep "Fasih!" diyor. Yani akıcı, açık ve düzgünce bir anlatımın simgesi.
GELECEK GEÇMİŞLE BESLENİR: Sago'nun geçmiş ve gelecek arasındaki denklemi.
HAYAT GÜZELDİR: Orijinal adı 'La Vita E Bella' olan İtalyan yapımı, Sago'nun yıllardır en sevdiği beş filmden biri.
ITIRI TAKİP: Sago'ya göre ıtır, yani koku; yaşamın en önemli ayrıntılarından biri. Burnu, kokulara karşı çok duyarlı. Ayrıca farklı kokulardan mütevazı bir koleksiyonu bile var.
İLİM: Kendisine ait hatrı sayılır kütüphanesindeki kitapların ne gibi konulara ait olduğu sorulduğunda; verdiği en kısa cevap.
JAWS: İlkokul yıllarında izlediği seri filmler içinde en etkilendiği yapım. Sonradan deniz fobisine neden olan eski bir hikaye.
KOLERA: 2005'te hayatını birleştirdiği eşi, hayat ve sanat arkadaşı; Esen. Sago'nun en kıymetli emaneti.
LATİFELER: Şakacı bir kişilik Sagopa Kajmer. Hiç ummadığınız bir anda kendinizi katıla katıla gülerken bulabilirsiniz. Şarkılardaki serin tarafa nispettir.
MÜZİK: Hayatta; iş ve meşgale olarak adaptasyon sağlayabildiği tek şey. İçinde hep devam eden bir müzik akışı var ama bunu sadece o duyabiliyor ve zamanı gelince de insanlara duyuruyor.
NE BİLİRSİN?: 2006 yılına ait bir Sago-Kolera klasiği.
OMNISPHERE: Prodüktör olarak severek kullandığı bir müzik programı...
ÖNDE GİTMEK: 'Al 1'de Burdan Yak' adlı şarkıda geçen ve Sago dinleyicilerine göre şarkının en çok akılda kalan cümlesi. Sago rap'te en önde!
PRODÜKTÖRLÜK: Rap müziği haricinde birçok müzik prodükte eden Sagopa Kajmer; bugüne dek Türk rap camiasında adını duyurmuş birçok isme prodüktörlük yaptı.
RAWKID: Sago; house müziği icra ederken bu mahlası kullanıyor. Bu adla piyasaya süreceği bir EP yakında, DJ Tarkan ve V-Sag'ın şirketi olan No Smoking'den çıkacak.
SAMSUN: Bir Karadenizli olan Sagopa Kajmer, Samsun doğumlu. İlk, orta ve lise yıllarını Samsun'da geçirdi.
ŞIMARIKLARA ŞAMAR: Ona göre her şımarana bir şamar şart.
TÜRK RAP: 1998 yılından bu yana ilklere imza attığı müzik türü. Sagopa Kajmer; bu tarzda ilk double albümü yapan, en fazla konseri veren, listelerde genel satışa girebilen rap albümlerinin sahibi.
UMURSAMAZLIK: Hayatın içinden birçok konuya umursamazca davranmak en büyük özelliklerinden. Gamsızlıkla karışık bir umursamazlık bu bahsettiğimiz. Bir anlamda savunma mekanizması...
ÜSTÜNDE DURMAK: Bazı şarkılarının üzerinde bir hafta duruyor, bazılarının üzerinde ise iki saat... Bazense işin içinden aylarca çıkamadığı oluyor.
VESSELAM: Sago'nun 'Kötü İnsanları Tanıma Senesi' adlı albümünde yer alan ve sevenlerinin marş olarak benimsediği şarkılarından sadece birisi.
YUNUS: Sagopa Kajmer'in gerçek adıdır. Ayrıca dedesinin adıdır. Bazen kendisine "2'nci Yunus" diyerek latife eder.
ZAMAN: Sagopa Kajmer'e göre hayattaki en önemli sahipliğimiz. Kullanmayı doğru bilmemiz gereken en önemli soyut eşya.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
A'dan Z'ye Sagopa Kajmer
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN