UEFA ne derse o!

Giriş Tarihi: 12.6.2013

"Ömür boyu men çıkarsa UEFA, TFF'den kararın uygulanmasını ister ve Yıldırım'ın başkanlığı düşer"

F.Bahçe ve Beşiktaş'ın yanı sıra, 7 yönetici UEFA Disiplin Kurulu'na "ömür boyu men cezası" istemiyle sevk edildi. Biri UEFA'da da görev almış iki hukukçuya süreçle ilgili sorular sorduk.
Aziz Yıldırım, Serdal Adalı ve Tayfur Havutçu ömür boyu men alırsa bunun yaptırımı ne olacak?
"UEFA, kişiler hakkında aldığı kararı, TFF'nin de konsolide etmesini isteyecek. Yani UEFA'nın kararı, kendisine bağlı olan tüm yerel federasyonlarda uygulanacak. Bu durumda, kulüp yöneticilerinin yöneticiliği düşecek. Kimse ceza almazsa herhangi bir uygulamaya gerek kalmayacak."

TFF TAHKİM KARARI DEĞİŞMEZ

UEFA Disiplin Kurulu'nun kulüpler ve kişiler hakkında aldığı kararlar, TFF Tahkim Kurulu'nun onadığı kararları etkiler mi?
"TFF Tahkim Kurulu kararları Anayasa'nın ilgili hükmü gereğinde değiştirilemez. Zaten şu an Disiplin Kurulu'na sevk olan kulüpler hakkında 2 yıl ve 1 yıl men isteniyor. Kişilere de ömür boyu men isteniyor. Ancak yerel liglerle ilgili bir yaptırım talep edilmiyor."

YEREL LİGLE İLGİLİ YAPTIRIM OLMAZ

2010-11 sezonunun şampiyonu değişir mi, iki takıma sezona eksi puanla başlama cezası verilir mi?
UEFA, en fazla kendi turnuvalarından men cezası vermek üzere kulüpleri Disiplin Kurulu'na sevk etti. Yerel ligde şampiyonluğun el değiştirmesi, gelecek sezona kulüplerin eksi puanla başlaması gibi durumların olacağını sanmıyorum. Disiplin Kurulu kimseye ceza da vermeyebilir.
Bu soruyla ilgili bir diğer hukukçunun görüşü ise şöyle:
"Kulüplere Avrupa'dan men cezası gelmesi durumunda TFF'nin aynı kulüplere hiçbir yaptırım uygulamaması nedeniyle içeride 'iade-i muhakeme' gündeme gelir. 'UEFA'nın almış olduğu son karar' gerekçesiyle yeni bir mahkeme görülür ve kulüplere Türkiye'de de yaptırım uygulanabilir. Aksi taktirde UEFA'dan TFF'ye, hem kulüpler için hem de milli takımlar için bir yaptırım gelebilir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
UEFA ne derse o!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN