Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi ihaleyi kazandı

Giriş Tarihi: 30.9.2014 15:18 Güncelleme Tarihi: 30.9.2014 17:23

'ın "Ne pahasına olursa olsun burayı alacağız" dediği Koleji'nin bulunduğu arazi ihalesi sona erdi. Fenerbahçe Spor Kulübü ihaleyi 70 milyon TL'ye kazandı.

Fenerbahçe Eğitim Kurumları'nın üzerinde yer aldığı Ataşehir'deki arazinin ihalesi yapıldı.

Cağaloğlu'ndaki İstanbul Defterdarlığı'nda gerçekleştirilen ihaleye, sadece Kulübü teklif verdi. İhaleye Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, yöneticiler Şekip Mosturoğlu, Tahir Perek, Yalçın Haker ve Turhan Şahin katıldı.

Defterdarlığın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, kapalı teklif usulüyle yapılan ihale için tahmini bedel 70 milyon 78 bin 508 lira olarak belirlendi.

, defterdarlıktan ayrılırken yaptığı açıklamada, ihaleye Fenerbahçe Kulübü olarak bir tek kendilerinin katıldığını belirterek, "İhaleye çıkan bedel üzerinden biraz arttırmıştık. O şekilde teklif mektubunu verdik" dedi.

Yıldırım, "Ne zaman sonuçlanacak" sorusu üzerine, "Sonuçlandı aslında ama bakanlığa sunacaklar. Herhalde bir aksilik çıkmaz. Bedelini resmi gazetede okursunuz" cevabını verdi.

Bir gazetecinin "İhale şartnamesinde Fenerbahçe Kulübü işgalci olarak gösterildi. Bu konuda ne diyeceksiniz?" şeklindeki sorusunu ise Yıldırım, şöyle yanıtladı:

"İşgalci değil kardeşim. Fenerbahçe 20 senelik kiraladığı arazide, kendi yaptığı tesislerde eğitim yapıyordu. Süresi dolarken müracaat ettik. Dedik ki 'bu süreyi uzatın'. Milli Eğitim Bakanlığı okulun kendi ihtiyaçları olduğunu söyledi. Onun üzerine biz de 'satın' dedik. 30 milyon lira ile başlanan pazarlıkta, 6 ay önce 50 milyon liraya ihaleye çıkardılar. Sonra ondan vazgeçtiler. Şimdi 70 milyona ihaleye çıkardılar. Biz de aldık. Biz işgalci değiliz. Süresi dolduğu için, uzatılmadığı için kanunen uzatabilirlerdi ama uzatmadılar. Normal olarak 26 milyon dolar civarında arsanın değeri olacağını düşünüyorduk. Buralara çıktı rakam. Yapacak bir şey yok."

MARMARAY'LA KARŞIYA GEÇTİLER

Aziz Yıldırım ve yöneticiler, daha sonra Marmaray'a binerek, Anadolu yakasına geçti.

Bu arada, ihale sırasında güvenlik güçleri defterdarlık etrafında önlem aldı. Sarı-lacivert formalı taraftarlar, bina önüne yaklaştırılmadı. Defterdarlığın önüne gelen bir grup taraftar, Aziz Yıldırım ayrılırken tezahürat yaptı.

FENERBAHÇE'DEN İHALE AÇIKLAMASI

Fenerbahçe Kulübü, eğitim kurumları ve ek binalarının da üzerinde bulunduğu 26.538,75 metrekarelik arazinin ihalesinde, 70 milyon 80 bin lira teklif verdiğini açıkladı.

Kulübün internet sitesinde yapılan açıklamada, " ve ek binalarının bulunduğu arazi, 70 milyon 78 bin 508 liradan satışa çıkarıldı. Kulübümüz, ihaleyi 70 milyon 80 bin lira karşılığında aldı. İhale, İstanbul Defterdarlığı İhale Komisyonu tarafından incelenecek, Maliye Bakanlığı tarafından verilecek nihai onay sonucunda tapu işlemlerine başlanacaktır" denildi.

Cağaloğlu'ndaki İstanbul Defterdarlığı'nda gerçekleştirilen, sadece Fenerbahçe Kulübü'nün teklif verdiği ihaleye, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ile yöneticiler Şekip Mosturoğlu, Tahir Perek, Yalçın Haker ve Turhan Şahin katılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi ihaleyi Fenerbahçe kazandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN