Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalite kontrol

Giriş Tarihi: 31.10.2014
Kalite kontrol

SABAH yazarları Ömer Üründül ve Metin Tekin dev maçı analiz etti.

METİN TEKİN

Türkiye'nin en iyi takımı Beşiktaş mı F.Bahçe mi' tartışmasına sahada son vermek için fırsat

SLAVEN BİLİC- Erciyes maçının sonucunu bir tarafa bırakırsak geçen sezondan bu yana değişen, gelişen, geliştiren, öne doğru oyunu oturtan bir teknik direktör davranışları izliyoruz Bilic'ten. Tabii ki zaman zaman onun performansında da dalgalanmalar oluyor ama F.Bahçe maçının Bilic için çok özel olduğunu düşünüyorum. Beşiktaş'ın kadrosu puan durumunda iniş-çıkışlar yaşayacak bir kadro değil. Siyah-beyazlıların alıp götürecek bir kadrosu var. Yani Beşiktaş'ın kadrosu ligdeki yeri anlamında fazla dalgalanmalar yaşayacak bir kadro değil.
İSMAİL KARTAL- Ersun Yanal sonrası ismi hala tartışılıyor. Bazen sadece bir maçla teknik adam olursunuz. Bu da İsmail Kartal için öyle bir maç. Eğer kazanırsa İsmail Kartal için başka şeylerden bahsedilebilir. "F.Bahçe Teknik Direktörü İsmail Kartal" olmak ya da olamamak bu maçtan geçiyor.

BEŞİKTAŞ

TOLGA - Son haftalara baktığımız zaman çok formda olduğunu söyleyemeyiz. Oyun konsantrasyonunda maç içinde kayıplara uğruyor.
İSMAİL- Sağ bek oynarsa, Beşiktaş'ın bir sağ bek sorunu var demektir. Belki buna Bilic bile karar veremedi. Burası savunma anlamında Beşiktaş'a problem yaratabilecek bölge olacaktır. Ne orta sahadan bozma Necip ne de solak İsmail bu bölgenin net karşılığı değildir. Bölgenin yabancısı olması nedeniyle çok iyi bir performans çıkarması zor.
FRANCO- Eğer savunmayı Franco ile oynuyorsanız partnerinin oyun tipi çok önemli. Hava toplarında zaafları olan ama pozisyon bilgisi olarak zeki bir oyuncu.
SİVOK (ERSAN)- Bence Franco'nun yanında Ersan değil Sivok oynayacaktır. En önemli artısı yüksek toplar. Savunmada ve ilerideki duran toplarda bu böyle.
MOTTA - Son maçlarda oynama devamlılığı arttı. Bu bir savunmacı için çok önemli. O bölgede iş göreceğini düşünüyorum. Ama Gökhan Gönül'le kıyaslamam.
ATİBA- Çok yetenekli, çok fark yaratacak yıldız bir oyuncu değil ama Beşiktaş'ın en faydalı ve kullanışlı futbolcusu. Sahada doğruları ve görevini en iyi şekilde yapıyor.
VELİ- Veli' ve Atiba'yı ikili olarak değerlendirmek lazım. Geçen seneden beri oynama alışkanlığı kazanarak çok iyi bir ikili oldular. Beşiktaş'ın sergilediği oyunda en önemli aktörler durumundalar.
KERİM- Geçen hafta nasıl bir oyuncu olduğunu gösterdi. En azından gol anlamında performansı çok eksikti. Ama yine de Beşiktaş, Kerim Frei formda da olsa oyunu çözmek anlamında özellikle set oyunlarında cezalı olan Gökhan Töre'yi çok arayacaktır.
OĞUZHAN- Beşiktaş'ın yaratma, üretme, tahmin edilemez işler yapma anlamında en önemli belki de tek oyuncusu. Ama onun ne yapacağı değil bana göre ne kadar yapacağı önemli. Çünkü yaptığı işler kaliteli ama sayıları çok az.
OLCAY- İki sene önce Olcay 11 gol attığında bunu o seneye özgü görmüştüm. O zaman "Olcay yine bu sayıya ulaşırsa Beşiktaş şampiyonluğa oynar" demiştim. Yapamaz anlamındaydı ama Olcay bu sayıyı daha da artırarak gol anlamında tahmin ettiğimden çok farklı bir performans sergiliyor. En önemli özelliği golün nerden olacağını bulması.
DEMBA BA- Beşiktaş'ın Senegallisi bu sene çok farklı şeyler hayal ettirebilir Beşiktaş izleyicisine. Devamlılığı çok mu iyi tartışılır ama yüksek performansla oynayınca maçın belirleyicisi oluyor. F.Bahçe maçı Demba Ba'nın sahne alacağı maç mı bunu şimdiden söylemek çok zor. Çizgisine baktığımızda ya çok etkin ya çok sıradan. Demba Ba'nın performansının ne tarafa kayacağı Beşiktaş'ın kazanmasındaki en büyük belirleyici.

FENERBAHÇE

VOLKAN-
Form durumuna baktığımızda n Volkan'ı Tolga'nın bir adım önünde görüyorum.
GÖKHAN- Şu an için F.Bahçe en çok nerelerde fark yaratır derseniz 100 kişiden 90'ı Gökhan ve Caner der. Yani bekler. Motta-Gökhan kıyaslamasında da tabii ki önde olan Gökhan.
BEKİR- Ceza almadan önce o bölgenin bankosu durumundaydı. Defansın ortasında Kadlec-Bekir ikilisi bekliyorum.
KADLEC- Bekir'in aksine temaslı oyunu sevmeyen, topa karşı yumuşak akıllı bir sol ayaklı savunmacı.
CANER- Form düşüklüğünden söz ediliyor. Ama bir oyuncu bu kadar kısa sürelerle değerlendirilmemeli. Şu anda o bölgenin en iyisi.
MEHMET TOPAL- Farklı bölgelerde oynayınca 'idare ediyor' diyebiliriz ama asıl ve tek yeri Beşiktaş'a karşı oynayacağı yer olan orta sahanın merkezi.
EMRE- Emre deyince tek soru akla geliyor; oynayacak ama ne kadar oynayacak. Oyun aklı ve becerisinden çok fizik kalitesinin yeterliliği belirleyici olacak.
MEİRELES- F.Bahçe ideal orta sahasının üçüncü ismi. Ondan goller izleyemiyorsunuz belki ama bölgesinin gerekliliğini yaptığına inanıyorum.
KUYT- Oyun disiplininden kopmayan, deneyimli ve çalışkan bir oyuncu. Tam da bu tanımlamanın karşılığını oynuyor.
SOW- Vatandaşı Demba Ba'ya konuk oluyor. Daha önceki performansları Beşiktaş maçlarını sevdiği gösteriyor. Şu anki Sow'un çok iyi durumda olduğunu söylemek zor.
EMENİKE- Yalnız kaldıkça daha iyi oynayan bir oyuncu. Birlikte oyunda zayıf, takımı ileriye doğru taşımada zayıf ama tek başına topu karşı kaleye taşımakta hünerli bir oyuncu. Onun istediği pozisyonlar bakalım Pazar günü ne kadar olacak.

*

ÖMER ÜRÜNDÜL

Beşiktaş iyi top yapan ekiplere karşı sıkıntı yaşıyor. F.Bahçe pas trafiği oturmuş bir takım

SLAVEN BİLİC-
Geçen sezon göreve geldiği için takımını tanıyan bir hoca. Futbolcularıyla elektriği çok iyi. Sistemini oturtmuş durumda. Zaman zaman hamle hataları yapabiliyor ama bunu dünyanın en iyi teknik adamları da yapıyor. Bilic'i genel olarak beğeniyorum. Beşiktaş'ın en büyük sıkıntısı, iyi top yapan takımlar karşısında oyunun kontrolünü ele alamaması. F.Bahçe de pas trafiği oturmuş bir takım. Bilic'in düşünmesi gereken konu bu olmalı. Taktik değişiklik yapacağını düşünmüyorum. Beşiktaş kendi oyununu oynayacaktır. İsmail
KARTAL- İsmail Kartal doğal olarak çok eleştiri alıyor. Ben de eleştirenlerdenim. F.Bahçe bu sezon istenen futbolu oynayamıyor ama burada sakatlıkların ve kilit oyuncuların fizik yetersizliğinin de rolü var. Kartal genelde oyuncu değişikliklerinde hatalar yapmıyor. Bilhassa Galatasaray derbisinde 10 kişi kalınmasından sonraki hamlesi çok önemli bir teknik adam doğrusuydu. Ama takımın başına geliş şekli ve başkan Aziz Yıldırım'ın yönetiminde hareket etmesi onun karşısındaki en büyük engel. Bu konular kendisine en büyük zararı veriyor.

BEŞİKTAŞ

TOLGA
İyi bir kaleci ama bu sezon alışılmış formunda değil.
İSMAİL KÖYBAŞI- Ağır sakatlıklardan dolayı maç eksiği var. Ayrıca sağ kulvar yapısına ters. Bundan önce bu göreve soyunduğunda bana göre tahminimin üstünde performans göstermişti.
FRANCO (SİVOK)- Franco düz bir oyuncu. En önemli artısı konsantrasyon.
ERSAN- Ersan çok yürekli ve hırslı bir stoper ama oyun içinde biraz dağınık görüntü veriyor.
MOTTA- Genelde vasatın altına düşmeyen bir sol bek. İstikrarlı.
ATİBA- Takımın temel direği olan oyunculardan bir tanesi. Bir dinamo. Pres özelliği ve devamlılığı üst düzeyde. Bu maçta da Beşiktaş açısından çok önemli bir isim olacak.
VELİ- Takımın ağır yükünü taşıyan bir orta saha prescisi. En büyük artısı fizik açıdan daima güçlü olması. Beşiktaş orta sahasını ayakta tutmaya çalışacaktır.
KERİM- Yetenekli bir oyuncu ama az görev aldığı için bunları bu güne kadar istenen biçimde sergileyemedi. Son maç çok başarılıydı. Derbide de ona büyük iş düşecek.
OĞUZHAN- Yeteneği tartışılmaz. Ancak fizik gücü ve devamlılığı ne yazık ki günümüz futbolunun ilkelerine çok uzak. Tek pasıyla maçın kaderini değiştirebilecek bir potansiyeli var.
OLCAY- Beşiktaş'ın önemli bir hücum silahı. İçe kat ederek pozisyona girme özelliği en önemli artısı. Bu maçta da Beşiktaş'ın hücumdaki önemli kozlarından bir tanesi olacaktır.
DEMBA BA- Bana göre bol alternatifli Beşiktaş kadrosunun olmazsa olmaz futbolcusu. Günümüz futbolunun istediği çağdaş santrfor tipinin bütün özelliklerine sahip. Ama fizik açıdan çok geride. Erciyes maçındaki temposu derbi için yeterli olmaz. Üstüne çıkması lazım. Ama her maça damga vurabilecek bir potansiyele sahip.

FENERBAHÇE

VOLKAN-
Son derece deneyimli ve iyi bir kaleci. Belki eski formunda değil ama Volkan her zaman Volkan'dır. 10 kişi kalınan Konya maçında çok kritik anda iki önemli kurtarışı F.Bahçe'ye üç puan kazandırdı.
GÖKHAN- Kalitesi belli. Ofansif yönü çok kuvvetli. En büyük eksikliği idman sevmemesi. Maçın kaderine etki edebilecek isimlerden biri olacaktır.
BEKİR- Yürekli, takım için oynayan, kapasitesi sınırlı bir stoper. Kuvvetiyle ve disipliniyle görev adamı ve takımına faydalı olmaya çalışıyor. İki maç ceza nedeniyle formasını özledi.
KADLEC- Çek Cumhuriyeti Milli Takımı'nın direkt oyuncularından bir tanesi. Stoper de oynayabiliyor. Deneyimli, gösterişsiz ama faydalı.
CANER- F.Bahçe'nin geçen sezondan beri lokomotif oyuncusu. Devamlılığı, futbol bilgisi ve tekniğiyle gerçekten hücum gücüne geriden önemli katkı verecektir. En büyük eksisi defans yönünün biraz zayıf oluşu.
MEHMET TOPAL- Ülkemizdeki en iyi ön libero. Disiplinli kendine bakan ve kuvvetli bir oyuncu. Basit oynuyor, görevini her zaman en iyi şekilde yapıyor.
EMRE- Takımın en önemli oyuncularından bir tanesi. Futbolu biliyor ancak iki tane handikapı var. Bir tanesi sinirlerine hakim olamayışı diğeri de sürekli sakatlık probleminden istediği fizik güce ulaşamayışı. O yüzden katkısı o günkü duruma bağlı.
MEİRELES- Futbolu çok iyi bilen, oyunu görebilen, bağlantıları sağlayan kaliteli bir orta saha. Bilhassa takımın pas trafiğine çok olumlu katkıları var. Ama fizik açıdan istenen durumda değil.
KUYT- Tam bir takım oyuncusu. Disiplin içinde her 90 dakika elinden geleni yapıyor. Defansına yardım ediyor. Arkadaşlarına pozisyon açmaya çalışıyor. Derbide de bu görevini kusursuz yapmaya çalışacaktır.
SOW (ALPER)- Beşiktaş'a 5 maçta 6 golü var. İyi bir forvet ama bana göre bu sene fizik açıdan çok güçsüz. Günümüz futbolunda bu kadar fiziki düşüş önemli katkılara fırsat vermez görüşündeyim. Büyük ihtimalle sol açıkta oynayacak. Bir görüşüm daha var. Santrfor kimliğinde bir forvet, kenar forvet özelliklerine sahip değil. Bu da ayrı bir handikap. Ancak çok güçlü olursa ve F.Bahçe karşı alana fazlaca yerleşirse o zaman Sow kalitesini gösterir.
EMENİKE- Sprinter, adam eksilten ve golcü bir oyuncu. Ama Karabük'teki fizik gücünden çok uzak ve fazlasıyla bireysel bir oyun oynuyor.

3 BİN 600 GÜVENLİK
Beşiktaş-F.Bahçe derbisinin İl Spor Güvenlik Kurulu Toplantısı dün yapıldı. Olimpiyat Stadı'ndaki karşılaşmada bin 200 özel, bin 860 da polis olmak üzere toplam 3 bin 60 güvenlik personelinin görev yapacağı açıklandı. F.Bahçe yöneticisi Yalçın Haker, "İnşallah fair-play içinde geçer ve kazanarak lider oluruz" dedi.

İLK GOLÜ AT RAHATLA
Beşiktaş-F.Bahçe derbisinde ilk golü atan zor yeniliyor. İki takım arasındaki son 17 maçta ilk golü atan takım sadece 2 kez yenildi. 15'i Süper Lig, 1'i Süper Kupa, 1'i de Türkiye Kupası olmak üzere son 17 maçta öne geçen takım 11 kez kazandı. 4 kez berabere kaldı. F.Bahçe 11, Beşiktaş 6 maçta ilk golü atarak öne geçti. Kanarya 8'ini kazanıp birinde yenilirken, Kartal, 3'ünü kazanıp 2'sinde eşitliği bozamadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalite kontrol
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN