"TSYD neden susuyor?" Büyük tepki...

Giriş Tarihi: 18.7.2016 12:03 Güncelleme Tarihi: 18.7.2016 17:38
TSYD neden susuyor? Büyük tepki...

Adı Spor Yazarları Derneği olmasına karşın 'ye karşı yapılan hain darbe kalkışması hakkında kayda değer hiçbir açıklama yapmayan kuruma, spor dünyasından sert tepki geldi.

Türkiye Spor Yazarları Derneği'nin, yapılan hain darbe girişimine karşın hiçbir açıklama yapmaması spor camiası tarafından tepkiyle karşılandı. Daha önce spor basınından olmamalarına rağmen Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanmasına bile tepki gösteren TSYD'nin, yüzlerce vatandaşın ve polisin hayatını kaybettiği FETÖ'cü hain darbe karşısında sadece bir cümlelik açıklama yapması büyük tepki çekti.

OLAYLARIN ÜZERİNDEN 2 GÜN GEÇTİ, AÇIKLAMA GELDİ

Dernek, olayların üzerinden geçen 2 günün ardından internet sitesine bir görsel koydu.

Daha önceki süreçte ise şunlar yaşanmıştı;

TUTUKLANMALARA BİLDİRİ, DEMOKRASİYE BİR CÜMLE

TSYD, Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanma kararının ardından 'bildiri' yayınlarken, ülkemizde yaşanan hain darbe kalkışması içinse hiçbir açıklama yapmadı. Sadece daha önceden planlanan ödül törenlerinin "Ülkemizde yaşanan üzücü olaylardan dolayı" iptal edildiğini duyurmakla yetindi. Bir sonraki günse aynı iptal duyurusunu "Gün, Demokrasiye sahip çıkma günüdür." diyerek tekrar etti. Ancak ne 'üzücü olayları' ne de neden demokrasiye sahip çıkılması gerektiğini vurgulayan, FETÖ'cülerin hain darbe girişimini kınayan herhangi bir açıklama metnine yer verilmedi.

ERTEM ŞENER'DEN SERT TEPKİ

TSYD'nin bu tutumunun ardından spor dünyasından da tepki geldi. Beyaz TV Spor Müdürü Ertem Şener yaptığı açıklamada, "Hiç yoktu hiç olmayacaktı ama şu saatten sonra "DARBE GİRİŞİMİNE" sessiz kalan TSYD ile ilgili hiçbir ilgim alakam yoktur, olmayacaktır.." dedi.

Ertem Şener, yaşanan süreçte gösterdiği tepki nedeniyle kendisinin hedef haline gelmesiyle ilgili ise, "Gerek 'Gezi'de gerek 17-25 Aralık'ta hep yalnız bırakıldım. Bana 'Sus, niye tweet atıyorsun' dediler. 'Rengini belli etme' dediler. Ben bugünleri görerek onlara ve bana karşı olanlara karşı hep devletimizin ve Cumhurbaşkanımızın yanında oldum. Bugün karşıt görüşlü bir sanatçı kendi fikrini yazdığı zaman kahraman, ben ülkemi savunduğum zaman yalaka ilan ediliyorum. Hain olacağıma, sessiz kalacağıma hakaret yemeyi tercih ederim. Çünkü bugün bunları bana yazanlar, hakaret edenlerin çocukları, torunları 20 yıl sonra bana arkamdan FATİHA okuyacaklar." diye konuştu.

GAZETECİLER TSYD'DEN AÇIKLAMA BEKLİYOR

Anadolu Ajansı başmuhabirlerinden Yasin Tuncer de "Havuz başı partisi iptaline kadar SMS mesajı atan TSYD'nin bu konuda suskunluğu manidar" diyerek tepkisini gösterdi. Fanatik gazetesinden Orhan Yıldırım da "Üyesi olduğum TSYD darbe girişimi karşısında sessiz. Dernek ile alakasız Can Dündar olayında Şahin kesilmişti! Yuh" diyerek çok sert bir tepkide bulundu. Hürriyet gazetesi Beşiktaş muhabiri İsmail Er de TSYD'ye tepki gösterenler arasındaydı: "TSYD siyasi görüşü nedeniyle Can Dündar'ın bile yanında olurken, darbeye karşı demokrasiyi savunan açıklama yapmaması manidardır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"TSYD neden susuyor?" Büyük tepki...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN