Türkiye için güreşti Müslüman oldu

Büyükler Dünya Güreş Şampiyonası'nda madalya kazanan ilk Türk kadın güreşçi Elif Jale Yeşilırmak İslam'ı seçtiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 15.11.2014 21:20 Güncelleme Tarihi: 15.11.2014 21:21
Türkiye için güreşti Müslüman oldu
Büyükler Dünya Güreş Şampiyonası'nda madalya kazanan ilk Türk kadın güreşçi Elif Jale Yeşilırmak, "Güreşi seven ulus için güreşmeye karar verdim. Türk vatandaşlığına geçmekle yetinmedim, kendime yakın ve samimi bulduğum Müslümanlığı da seçtim" dedi.

Özbekistan'da düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası'nda bronz madalya kazanan Rus asıllı Türk sporcu Yeşilırmak, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın resmi yayın organı Gençlik ve Spor Dergisi'ne verdiği röportajda, 2011 yılında Türk vatandaşlığına geçtiğini hatırlatarak şu ifadeleri kullandı:

"Güreşi seven ulus için güreşmeye karar verdim. Türk vatandaşlığına geçmekle yetinmedim, kendime yakın ve samimi bulduğum Müslümanlığı da seçtim. Benim İslamiyet'e geçişim biraz ilginç bir hikayeye dayanıyor. Moskova'da bir İslamiyet okulunu ziyaret etmiştim. O okulda misafir olarak girdiğim bir derste İslamiyet hakkında birçok bilgi edindim. Bana mantıklı ve samimi geldi. Kendime yakın hissettim. Daha sonra ise din değiştirerek Müslüman oldum."

"HEDEFİM TÜRKİYE'YE BİR İLK DAHA YAŞATMAK"

Yeni hedefini Brezilya'da 2016 yılında düzenlenecek Yaz Olimpiyat Oyunları olduğunu vurgulayan Yeşilırmak, şunları kaydetti:

"Benim yeni sevgili ülkem Türkiye için Avrupa ve Dünya Şampiyonası'nda bronz madalya kazandım. 2012 yılında gerçekleşen Londra Olimpiyatları'na katılmak hayatımdaki en harika tecrübeydi. En büyük hedefim olimpiyatlarda madalya alan ilk Türk kadın güreşçi olmak. Ülkeme ve kendime bir ilk daha yaşatmak, tarihe geçmek istiyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye için güreşti Müslüman oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN