Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu teknoloji sporda hileyi bitirecek!

Çukurova ve , sınavına katılacak kişilerin yerine başkalarının girmesini engellemek amacıyla parmak izinin yanı sıra yüz tanıma uygulaması başlattı

Çukurova ve , sınavına girişlerde hileleri engellemek için güvenlik seviyesini en üst dereceye çıkartarak parmak izinin yanı sıra uygulaması başlattı.
Adana ve çevre illerden gelen yaklaşık 430 öğrenci, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu'nun beden eğitimi öğretmenliği, antrenörlük ve spor yöneticiliği bölümlerine girebilmek için özel yetenek sınavına başvurdu.
Öğrencilerin sınava girişinde olası hileleri önlemek için uzun yıllardır kullanılan parmak izi uygulamasının yanı sıra yüz tanıma sistemi de uygulandı. Ön kayıtta kimlik bilgileri, parmak izi, fotoğraf ve yüz tanıma sistemine kayıttan sonra kendilerine kart ve numara veren öğrenciler, yoğun güvenlik taramasından geçirildikten sonra Sakıp Sabancı Spor ve Sergi Sarayı'nda yapılan seçmelerde ter döktü.
Çukurova Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Müdürü ve Sınav Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sanlı Sadi Kurdak, bu uygulamayla şeffaflık ve güvenliği amaçladıklarını vurguladı.


BU SİSTEMDEN KURTULMANIN TEK YOLU...
Özel yetenek sınavına giriş aşamasından sonra sınav sırasında da şeffaflık adına bir dizi uygulama yaptıklarını belirten Prof. Dr. Kurdak, şöyle konuştu:
"Kapalı mekanda çok fazla insan olduğu için sınavın tansiyonunun değişmemesi adına salona velileri ve izleyicileri almıyoruz. Sınav salonunun dışarısına yerleştirdiğimiz perdelere görüntü, skor ve puanları yansıtıyoruz. Bu şekilde sınavda olabilecek en şeffaf ortamı sağladığımıza inanıyoruz. Yaptığımız güvenlik önlemleri sayesinde sınava katılacak kişilerin yerine başkalarının girmesini önlemek istiyoruz. Bu sistemle birinin başkasının yerine sınava girmesi için tek yumurta ikizi olması gerekiyor."


Sınava giren öğrenciler ise hilesiz rekabet için uygulamadan memnun olduğunu belirtti.

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu teknoloji sporda hileyi bitirecek!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN