X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Asgari ücret ne kadar olacak? Gözler bu toplantıda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

ücret ne kadar olacak? Gözler bu toplantıda

  • Giriş Tarihi: 17.12.2014 12:13
Asgari ücret ne kadar olacak? Gözler bu toplantıda
Asgari ücret ne kadar olacak? Gözler bu toplantıda

ücret belli oluyor. Milyonların gözü bu toplantıda... Asgari ücret tespit komisyonu Bakan Faruk Çelik başkanlığında toplandı...

Ücret Tespit Komisyonu'nun ikinci toplantısı başladı. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunda (TİSK), Çalışma Genel Müdürü Ali Kemal Sayın başkanlığında yapılan toplantıya, işçi ve işveren temsilcileri ile komisyonun diğer üyeleri katıldı.

HANGİ ÜLKEDE ASGARİ ÜCRET NE KADAR - TIKLAYIN

Toplantıda, Kalkınma Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve Türkiye İstatistik Kurumundan (TÜİK) gelen veriler ele alınacak.

Mevcut asgari ücret 891 lira

İşçi ve işveren temsilcilerinin 2013'ün Aralık ayındaki çetin pazarlığının ardından, 2014'te asgari ücretin ilk 6 ayda yüzde 5, ikinci 6 ayda ise yüzde 6 arttırılması kararlaştırılmıştı.

ASGARİ ÜCRET ALANDAN VERGİ ALINMAYACAK - TIKLAYIN

Halen bir işçi için brüt bin 134 lira, net 891 lira 3 kuruş olarak uygulanan asgari ücret, kapıcılar için brüt bin 134 lira, net 963 lira 90 kuruş düzeyinde.

Asgari ücretten normal çalışanlar için 242 lira 97 kuruş, kapıcılar için ise 170 lira 10 kuruş kesinti yapılırken, asgari ücretin işverene toplam maliyeti bin 332 lira 45 kuruşu buluyor.

1800 LİRA ÇAĞRISI

Hükümet, 2015 yılı programında, asgari ücrette bu yılın ilk ve ikinci 6 ayı için yüzde 3'er artış planlandığına yer vermişti. Gözler şimdi bugünkü toplantıda.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, bu miktarı, sendikanın "2015 Bütçesi ve Asgari Ücret Çalıştayı"nda belirlediklerini vurgularken, "Kişi başına düşen milli gelir 2014 yılı itibarıyla aylık 1.800 lirayı aştı. Biz işçiler, 4 kişilik hanemiz için payımıza düşenin sadece birini talep ediyoruz" ifadesini kullandı.

Beko, 15 milyona yakın işçinin, insan olmaktan kaynaklanan temel ihtiyaçlarını giderebilecek bir asgari ücretle çalışmadığını belirtirken, hükümetin Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları öncesinde asgari ücret zam oranlarını yüzde 3+3 olarak açıkladığını, bunun günlük 1 lira civarında zam anlamına geldiğini kaydetti. Beko, 4 kişilik bir hanede yoksulluk sınırının 3 bin 500 - 4 bin lira civarında olduğunu da dile getirirken, asgari ücretin belirlenme sürecinin kamuoyuna açık hale getirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

ASGARİ ÜCRET TOPLANTISINDAN ENGELLİLERE MÜJDE - TIKLAYIN

kalan karakter 1000

bursali ibrahim bursali ibrahim

Sayin cumhurbaşkani hem 3 çocuk olsun istiyor hem bize para vermiyor bu 3çocuk nasil bakilacak önce çocuğa bakacak para verin sonrasini bize biraksin

Aynı Görüşte misiniz?
evet19
hayır1
cevapla 18.12.2014 09:18
konyalı ali konyalı ali

Devletin asıl olan sendika gibi vampirlerden en baştan muhattabı bırakın
da kesin kökünü kurutmalı bence .Biz işçiler sırtımızdan parakazanan asalaklar istemiyoooz.Devlette elbette sırtında MAYMUN istemez heralde.BEN SABAH 8*30 DA BAŞLAYIP 17*30 DA FABRİKADAN ÇIKDIĞIMDA CUMAGÜNÜ İŞSAATLERİYLE OYNANMASINI SAYMIYORUM BİLE....HAFTA SONU PAZARGÜNÜNÜ İPLE ÇEKERDURUMA GELDİK...YAVAŞ YAVAŞ İŞ YERLERİNDE KALİFİYE ELEMANLAR BİLE AZALIYOR HERKES MESLEĞİNDEN SOĞURHALE GELDİ....BEN ASGARİ ÜCRETİM İKİKATINI BİLE ALSAM GEÇİM DERDİNDEN ANCA OFFF ÇEKİYORUM ...EHH... BİLE DEYİL YANİ VARIN DÖRTKİŞİLİK BİR AİLENİN KİRADA SÜRÜNMESİ DE CİLASI OLUYOR HERALDE ....BIRAKIN ÜÇÜNCÜ ÇOCUĞU KIŞGELDİ AYAKKABIMIN YENİSİNİ ALACAK PARA AYSONUNDA KALMIYOR BİLE... ŞİMDİ SORARIM SİZE İZMİRDE 2*2:4 ETTİĞİNİ BİLMEYEN VE ELİNE NEŞTER ALIPDA TEK AMELİYATA GİRMEMİŞ KARŞIYAKANIN ENZENGİN DOKTORLAR SİTESİ SAKİNLERİ HAYATIN DEĞİRMEN SUYUNU NASILDA DEVLETTEN SAĞLIYOR. DEVLET BABBA AZICIK DİKKAT ÇEKE BİLDİYSEK NEMUTLU BANA.....

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır1
cevapla 18.12.2014 01:26

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.