X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Petrol fiyatları düşecek mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Petrol fiyatları düşecek mi?

  • Giriş Tarihi: 11.1.2015 17:09 Güncelleme Tarihi: 11.1.2015 17:10
Petrol fiyatları düşecek mi?
Petrol fiyatları düşecek mi?

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz petroldeki düşüşün ekonomiye faydası olduğunu söyledi.

Petrol fiyatlarında ciddi bir düşüş yaşanıyor son aylarda tabi Türkiye enerjiye bağımlığı olan bir ülke, cari açık ithalatın en önemli kalemi enerji bu ne sağladı ekonomiye böyle anlayabileceğimiz şekilde.

"PETROL FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞ BİZİ RAHATLATACAK"

Türkiye enerji bağımlısı bir ülke. Her yıl 60 milyar dolara yakın biz enerjiye fatura ödüyoruz Türkiye ekonomisi olarak. Cari açık değimiz meselenin temel boyutlarından biri de bu enerji meselesi. Petrol fiyatlarındaki düşüş bu anlamda bizi bayağı rahatlatacak gibi görünüyor, yani artılarıyla, eksileriyle netleştirdiğimizde, çünkü Türkiye hakikaten çok ciddi bağımlı. Biz bir hesap yaptık Kalkınma Bakanlığı olarak 60 dolar aldığımızda 2015 yılını cari açığımızı 1.8 puan düşürüyor bakın 60 dolara indiğinde biz orta vadeli programı hazırlarken işte 100 dolar civarında bir varsayım yapmıştık 2015 yılı için. Şimdi bu 60 dolara kadar daha altına da inmiş durumda. Ortalamasını böyle alırsanız bir varsayım yaparsanız cari açığı 1.8 puan düşürüyor bu çok büyük bir düşüş gerçekten. Bizimde temel meselemiz biliyorsunuz cari açık büyümemizin önündeki en büyük sınırlayıcı faktör bu, tasarruf oranlarımızın da arttırılması bütün bunları olumlu etkileyecek. Dolayısıyla, büyümememizi olumlu etkileyecek petrol fiyatlarındaki düşüş çünkü temel bir girdi malum akaryakıt.

Diğer taraftan enflasyon gibi çok temel bir hedefimize katkısı olacak şimdiden başladı 2014'te 8.2 çıktı enflasyon bazıları çift haneden bahsediyordu.

"PETROLDEKİ DÜŞÜŞ ENFLASYONA YANSIDI"

Enflasyon tek haneli demiyordu değil mi?

Biz hiçbir zaman çift hane olmayacak diyorduk ama daha yüksek bekliyorduk doğrusu. Ama bu petrol fiyatlarındaki bu düşünün etkisi, başka birtakım faktörlerle birlikte 8.2'ye eksi enflasyon oldu 8.2'ye düştü. Bu bizim 2015 enflasyon hedefimize de büyük katkıda bulanacak bir rakam çünkü bir patika sonuçta bu iş. Bu yılda 2015 yılında da petrol fiyatlarının seyri enflasyona ciddi bir katkıda bulunmuş olacak.

Diğer taraftan yine vatandaşlarımızın refahı açısından önemli işte akaryakıt vesaire bu hayatımızdaki rahatlama açısından da önemli.

120 DOLARDAN 50 DOLARA DÜŞTÜ PETROL

120 dolarlardan, 50 kusur dolarlara düşen bir petrol ama kullanılan akaryakıta baktığınızda bu yüzde 20'ler civarında bir düşüş oldu gerisi neye gitti diye soruyor insanlar.

Şimdi orada iki faktör var tam yüzde 100 yansımıyor bu doğru, yüzde 100 dünyadaki düşüş bizim iç akaryakıt fiyatlarına yansımıyor iki sebepten dolayı. Birincisi bazı vergiler var bu maktu vergi dediğimiz yani fiyata bağlı olmayan vergiler, miktar üzerinden alınan vergiler bunlar fiyat ne olursa olsun değişmiyor dolayısıyla bu fiyatlardaki dünyadaki düşüş o anlamda tam yansımamış oluyor.

"POMPA FİYATLARINA DA YANSIDI"

İkinci faktör ise, kur faktörü yani dünyada dolar bazında düşüş oldu ama bir taraftan da TL'nin değerinde bir miktar azalma oldu bu kur farkından dolayı da tam dünyadaki düşüş kadar bize, iç piyasaya yansımamış oluyor yani bu tür faktörlerden dolayı. Bunun dışındaki faktörler yansıyor nitekim, pompa fiyatlarına da, enflasyon fiyatlarına da yansıdığını görüyoruz.

"ENERJİ TASARRUFU ŞART"

5.12 falandı 95 oktan benzin, şu anda 4.15'e falan düştü sanıyorum.

Ama bir taraftan da biz de hani çok ucuz akaryakıt kullanabilecek bir ülke değiliz. Bakın bu petroldeki hadise sonuçta konjonktürel bir hadise bizim bu orta, uzun vadeli perspektif içinde mutlaka enerji tasarrufunu önemsememiz gerekiyor, yerli kaynaklara dayalı enerjilerimizi geliştirmemiz gerekiyor. Nitekim o 25 dönüşüm programından ikisi bu yani enerji tasarrufu meselesi Türkiye'nin çok temel bir meselesi ve yerli kaynaklara dayalı enerjileri geliştirmek, nükleerden, kömüre, yenilenebilir kaynaklara kadar bizim bütün enerji kaynaklarımızı çok daha iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Aksi takdirde sonuçta dışa bağımlı olduğumuz bir yapı içinde tüketimi çok fazla arttırmamızda çok anlamlı değil açıkçası.

Haber 7

kalan karakter 1000

gerçek gerçek

Biride çıkıp sormuyor, ya neden akaryakıtta daki bu maktu vergi oranı bu kadar yüksek. İşin garip tarafı ise, petrol deki düşüşün cari açığa katkısının büyük olacağı söylenirken vatandaşa katkısının ise nerdeyse bir hiç olacağını bağıra bağıra söylemeleridir. Vatandaşa katkısı olmayacaksa petrol fiyatının 10 dolara düşmesinin ülke açısından ne yararı olabilir anlamıyorum. Eğer bu petroldeki düşüş sona erip çıkışa geçerse, hele bir de 100 doları tekrar görürse artık benzinin fiyatı 10 tl olur..

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 12.01.2015 00:47
güneş güneş

yeni dönem motorlu taşıt vergilerini gördükten sonra indirim yapsa ne olur yapmasa ne olur fazlasıyla alıyor zaten..

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır0
cevapla 11.01.2015 20:47
fvz fvz

sübvanse edilmesi gereken şey fakirliktir. onun dışında hiç bir şey sübvanse edilmemelidir. ancak hangi mal olursa olsun maliyetinin bilmem kaç katına satarsan 4 tarafında da çok ucuza satılıyorsa para su gibidir yolunu bulur. garibanlar kazıklandıgıyla kalır. kaçakçılar zengin olur. alınması gereken gelir vergisini alamayanlar dolaylı vergilerle hem üretimi hem tüketimi kısarlar ama kaçakçılıkla bu nefes alır. yüksek vergi en çok kaçakçıları sevindirir. birileri devleti koruyoruz ayagına ısrarla onları koruyor. ne yaparsanız yapın cep telefonu da giriyor akaryakııtta sigarada içkide vergisi yüksek olan aklınıza gelen ne varsa

Aynı Görüşte misiniz?
evet19
hayır1
cevapla 11.01.2015 18:29
burtug burtug

Hiç kimse türkiyede petrol pahalı demesin petrol doğalgaz üreticisi norveçle kıyaslayın.bizde ucuz bile kalıyor.bazıları hemen alınan parayı öne sürer o zaman 1 ekmek 1 elma.1 gr et fiyatını da kıyaslayın

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır35
cevapla 11.01.2015 17:29
hasan hasan

Adam tasarruftan bahsediyor.Zengin de olsan tasarruf lazım.Fosil yakıtlar birgün gelecek bitecek.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 12.01.2015 20:11
salimd salimd

burtug sana 4,14 az ise sen pompaya 5,15 öde itiraz eden olmayacaktır.
emin olabilirsin.Ama müsade et 4,14 'e veya daha az fiyata alacaklarda alsın.
saygılar

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır0
cevapla 11.01.2015 19:30
mstftürk mstftürk

Burtuğ denen arkadaş petrol fiyatlarını Norveç le kıyaslamış senin kişi başına milli gelirin şişirme hesapla anca 10 bin dolar. Norveç'de kişi başına milli gelir 53 bin dolar sen hala petrol bizde ucuz de!

Aynı Görüşte misiniz?
evet22
hayır2
cevapla 11.01.2015 19:09
yorum yorum

sen bu kafayla devam et norveçte asgari ücret kaç lira sen ona bak

Aynı Görüşte misiniz?
evet21
hayır1
cevapla 11.01.2015 18:26
ENGİN ENGİN

Benzinin şuan 2,60 olması lazım zira petrol 2006 fiyatında ama pompaya yansımıyor bu yansıyan minik bir miktar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet34
hayır3
cevapla 11.01.2015 17:26
hasan hasan

Bal gibi dolaylı vergi alıyor.Verginin kaynağı kurusun mu.Nerden vergi alacak,yine vatandaşa mı yüklesin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 12.01.2015 20:14

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.