X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

  • Giriş Tarihi: 20.1.2015 14:04 Güncelleme Tarihi: 20.1.2015 15:19
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini %8,25'ten %7,75'e düşürdü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasından (TCMB) faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruya göre, Para Politikası Kurulu (PPK), Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı başkanlığında toplandı. PPK, gecelik marjinal fonlama oranını yüzde 11,25'te, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranını yüzde 10,75'te, Merkez Bankası borçlanma faiz oranını yüzde 7,5'te sabit bıraktı.

MERKEZ'İN KARARI DOLARI FRENLEDİ

Kurul, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8,25'den yüzde 7,75'e indirdi.

Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası'nda saat 16.00-17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde sıfır (0) ve borç verme faiz oranı yüzde 12,75'te sabit bırakıldı.

Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makro ihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızlarının makul düzeylerde seyrettiği belirtilen duyuruda, dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyrinin cari dengedeki iyileşmeyi destekleyeceği kaydedildi.

Dış talebin zayıf seyrini korurken iç talebin büyümeye ılımlı düzeyde katkı verdiği ifade edilen duyuruda, Kurul'un, açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğinin değerlendirildiği belirtildi.

Para politikasındaki sıkı duruşun ve alınan makro ihtiyati önlemlerin enflasyonu, özellikle enerji ve gıda dışı (çekirdek) enflasyon göstergelerini ve enflasyon beklentilerini olumlu yönde etkilediği kaydedilen duyuruda, şu ifadelere yer verildi:

"Ayrıca, başta petrol olmak üzere düşen emtia fiyatları enflasyondaki düşüş sürecini desteklemektedir. Bu olumlu gelişmeleri değerlendiren Kurul, bir haftalık repo faizinde ölçülü bir indirim yapılmasına karar vermiştir. Mevcut para politikası duruşu altında Kurul, enflasyonun 2015 yılının ortalarında hedefle uyumlu seviyelere geleceğini öngörmektedir. Bununla birlikte, enflasyondaki düşüşün kalıcı olması için para politikasında temkinli bir yaklaşım gerekmektedir.

Bu çerçevede, önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümündeki iyileşmenin hızına bağlı olacaktır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul'un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır."

Para Politikası Kurulu toplantı özetinin beş iş günü içinde yayımlanacağı bildirildi.

ERDOĞAN UYARMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta Merkez Bankası'nın faiz politikasını eleştirerek, "Dünyada herkes faizleri indirirken bizim merkez bankamız hala aynı yerde duruyor, inmiyor, neyi bekliyorsun sen?" eleştirisinde bulunmuştu.

kalan karakter 1000

Ahmet çimen Ahmet çimen

Bence merkezde ayıklama yapılmalı başka çözüm yok Tayyip AĞA istediği kadar bağırsın çözüm sonuç yok

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 20.01.2015 23:54
isimsiz isimsiz

erdogan efendi asla ölme hastalanma sakın ha daha 12 nci i,mamla mehdi ile karşılaşacaksın sakın ha dikkat et kendine ankaraya mesaj var mekkeden geliyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır3
cevapla 20.01.2015 23:40
süper türkiye süper türkiye

ben türkiyede 2 merkez bankası olma taraftarıyım.çünkü dünya piyasaların son noktası merkez bankasıdır.merkez bankasının faiz indirimi yükseltmesi normaldır.istanbulda bir merkez binası olmalıdır.istanbul finans şehri de olmalıdır.çin honkong,japon un tokyo su,almanyanın frankfurtu,ingilterenin londra sı,amerika nın newyork u var ise türkiyenin istanbulu ne güne duruyor.neden hiç bir çalışma yok.avrupa yakasında mutlaka bir yer tahsis edilsin.en iyi yer şu anda 4.levent ve maslakdır.4.levent deki sabancı kulelerin sağ tarafı hep sıradan şahıs evleri kaldırın finans bölgesi olsun.bu ülke yabancı sermaye çekişi sıfır,avrupadaki gurbetcilerimizin sermayelerini çekin.birleştirin sanayi ve fabrikalar kursunlar.yatırımı kolaylaştırın.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır2
cevapla 20.01.2015 20:08
fvz fvz

merkez bankasının yaptıgı indirimi paiyasa çoktan yapmıştı zaten. merkez bankası faiz indirdigi gün dolar düşüyorsa tepki olarak bunun tek anlamı var piyasa daha fazla bir faiz indirimine hazır. bagımsızlıgı sorumsuzluk olarak algılamak dogru değil.bagımsız olmak hatadan muaf olmak demek değil.bagımsız olmak çok vahim hatadan muaf olmak değil. bagımsız olmak eleştirilememek değil. bagımsız olmak etrafı duymazdan görmezden gelip ben bildigimi okurum değil. bagımsız olmak amaç değil araç bagımsızlıgıdır. onu da yaparken ülke dengelerini gözetmek zorundadır. bagımsızlık piyasalara göre hzılı tepki verebilme proaktif olabilme anlamındadır. yanlış yapan bagımsız olunca ödeyecegi ceza da ona göre bagımsıza yakışır olmalı. şu anda merkez bankası kötü yönetiliyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet30
hayır5
cevapla 20.01.2015 15:38
muharrem muharrem

faiz indiriminden biraz sonra dolar ve euro yükselmeye başladı, hala da yükseliyor. demekki piyasalar faiz indirimine hazır değil, ortada hata falan da yok...

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır6
cevapla 20.01.2015 20:47
murat murat

yetmez ama evet

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır1
cevapla 20.01.2015 15:37

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.