X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Merkez Bankası enflasyon hedeflerini düşürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

enflasyon hedeflerini düşürdü

  • Giriş Tarihi: 27.1.2015 10:56 Güncelleme Tarihi: 27.1.2015 11:34
Merkez Bankası enflasyon hedeflerini düşürdü
Merkez Bankası enflasyon hedeflerini düşürdü

Başkanı ı 45 yılın en düşük enflasyonu olacak dedi.

Başkanı ı, yılın ilk enflasyon raporunu açıkladı.

SON 45 YILIN EN DÜŞÜK ENFLASYONU

Başçı, "Para politikasında temkinli yaklaşımın olumlu sonuçlarını almaya başladık. Enflasyondaki düşüş eğilimi bu aydan itibaren hız kazanacak. Faiz indirim sürecini Ocak ayından itibaren başlattık. Bu yıl sonunda son 45 yılın en düşük enflasyonunu görmek mümkün" dedi. Merkez Bankası Başkanı, "Petroldeki düşüş, enflasyon ve dış denge de ekonomiyi olumlu etkileyecek. Dış talepteki zayıflama eğilimi ile büyüme ılımlı seyrediyor" diye devam etti.

YÜZDE 5'E YAKLAŞACAK

Başçı, "Gerileyen petrol fiyatları, 2015'te birikimli kur etkisinin azalması, gıda fiyatlarının etkisiyle enflasyonda kayda değer gerileme bekliyoruz. Yıl ortasında yüzde 5 hedefine uyumlu seviyelere yaklaşacak. Çekirdek enflasyon eğilimleri düşmeye devam ediyor" dedi.

Başçı, "İç talepte yaşanacak kademeli artışla büyümede ılımlı artış bekliyoruz" diye devam etti.

ENFLASYON BASKILARI SINIRLANACAK

Başçı, "Kredilerde mevcut eğilimlerin önümüzdeki dönemde devamını öngörüyoruz. Bu da orta vadeli enflasyon baskılarını sınırlayacak, cari dengedeki düzelmeyi canlandıracak" dedi.

BELİRGİN BİR İYİLEŞME OLACAK


Başçı, yılın ilk çeyreğinde TÜFE'de belirgin bir iyileşmenin olacağını da belirtti ve Başçı, "Enflasyonun yıl ortasında hedefe yaklaşacağını inanıyoruz" diye konuştu.

PETROL ETKİSİ


2014 yıl sonu itibariyle çekirdek enflasyonun yüzde 5'e yaklaştığını söyleyen Başçı, bu dönemde petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisinin görüldüğünü ifade etti. Başçı, "Yılın son çeyreğinde petrol fiyatlarının düşmesinin enflasyona olumlu etkisini izledik" dedi.

kalan karakter 1000

cevdet cevdet

koltuğu kaptıracağını anladın...... gelecek ay faizleri 4 puan indirde görelim faiz lobisinin istediği yönde kararlar alıyorsun... size nasıl sabrediyor cumuhurbaşkanım anlamıyorum yiğit bulut olmalı merkez bankası başkanı...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.01.2015 16:01
sallama sallama

çarşıya pazara bakarsak eflasyon nasıl % 5 ler de bu işte bir yanlışlık var

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır3
cevapla 27.01.2015 11:50

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.