X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Yerli silahlara yerli yazılım dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Yerli silahlara yerli yazılım dönemi

  • Giriş Tarihi: 4.2.2015 20:19
Yerli silahlara yerli yazılım dönemi
Yerli silahlara yerli yazılım dönemi

Bakan Fikri Işık, "Kendi yaptığımız silahlarımızın yazılımını tamamen kendimiz üretiyoruz" dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, teknolojik üründe yerli ürünle ithal ürün arasındaki fiyat farkı yüzde 15 dahi olsa, kamunun bunu almak zorunda olduğunu belirterek, "Bir kamu kuruluşumuz, 'ben bunu yüzde 15 değil de yüzde 1 uygulayacağım' diye bir genelge yayınlamış. Sen hangi hakla bunu yaparsın? Bürokratın kendi keyfine göre yorum yapmasına asla müsamaha göstermeyiz" dedi.

YERLİ SİLAHLARA YERLİ YAZILIM

Üniversitelerin ise artık 1850'li yıllardan kalan sadece eğitim misyonuyla hareket edemeyeceğini vurgulayan Işık, üniversitelerle sanayinin mutlaka aktif bir işbirliği yapması gerektiğini söyledi.

Son dönemde, özellikle savunma sanayinde büyük bir yol kat ettiklerini anlatan Işık, "Bunun motor gücü de üniversiteler ve sanayimiz oldu. Artık kendi yaptığımız silahlarımızın yazılımını tamamen kendimiz üretiyoruz. İstersek başarıyoruz. İşte şimdi tüm endüstride bunu başarmak zorundayız" dedi.

Kamunun, teknolojik üretime büyük destek verdiğini belirten Işık, artık Ankara dahil yüksek teknolojili üretime tüm ülkede 5. bölge desteği vereceklerini ifade etti. Işık, buna benzer bir yaklaşımı orta yüksek teknolojili üretimde de hayata geçireceklerini bildirdi.

kalan karakter 1000

ubuntu ubuntu

Ahmet abi linux en güvenli olmasına rağmen tabanda linux olduğu vakit erişimi ve kontrolu zaafiyeti çok olur.benim kötülediğim yok .baştan böyle düşünülüyor ise vazgeçilmeli.bir işletim sisteminin doğuşu windows B.G Ve linux.L.T örnekleri baz alınırsa güvenlik duvarını ve kontrolü sadece tek elden yapılır manasında..bizimkisi sadece bir öneri benim yurduma bilgime kontrolüme kimse erişim sağlayamasın babından bir teori ...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 05.02.2015 21:46
Ahmet Ahmet

GİS ( Emniyet Kritik Katı Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi ) Bunu bir araştır istersen Tubitak tarafından yürütülen bir çalışma, demek istediğim bu işte tam olarak gücümüzün farkında değiliz direk bizde yoktur fikri var. Bununda sebebi (Bence) önceki yazımda tamamlayamadım ilkokuldan gelen ezilmişlik hissi. Hocalar çıkar işte bizde böyle, avrupa da böyle, bizde olsa şöyle yaparlardı, gibisinden ifadelerle saten 1 - 0 gerik başlatıyor çocuğu.. Onun yerine öğretmen gelip çocuğa Ali oğlum sen büyüyünce mühendis olup ilk yerli uçağı yapacaksın diye çocuğun gözünü açsa O çocuğun hedefi o olsa, düşünsenize süper olmazmıydı ?. Şimdi bakıyoruz herkezde bir alay küçümseme inanmama var. Bunu yenmeliyiz herkeze Türkiyenin üretim gücünü anlatmalıyız. Yerli savunma sanayini yakından takip etmeliyiz. Ha şimdi burada bütün ilkokul öğretmenleri kapsar gibi oldum çoğu diyelim. Yada evde de aynı durumlar söz konusu ailelerde, öncelikle kafada yıkmalıyız dahada ileriye gitmek istiyorsak ben inanıyorum ki

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 07.02.2015 01:54
ubuntu ubuntu

linux yerli değil ki.....

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır4
cevapla 04.02.2015 23:17
Ahmet Ahmet

Yorumlara bakınca klasik kendimizi kötüleme hareketi görüyorum. Ya arkadaşla bu niyedir ya kendimizi kötülemek bir açık aramak ? Bunlar birden olacak işler değil yavaş yavaş bakmışız biri yazmış ya motor diye ? Günümüzde motor teknolojisinde çok yazılım teknolojisi önemli istediğin kadar motor yap hepsi boş yazılımı yerli olmadıkça. Bir arkadaş yazmış Linux yerli değil diye evet yerli değildir Linux da bir işletim sistemi çekirdeğidir. Bu çekirdek üzerinde Pardus geliştirilmiştir ki kolay da bir iş değildir.(Bilgisayar Mühendisiyim) Bu konuda o işle uğraşan mühendislerimizi tebrik ediyorum. Bu yargıyı yıkmamız lazım artık. Birine bir şey diyorsun işte Türk mühendisleri şunu yapmış diye hemen çıkıp diyor şu parçasını dışarıdan almışızdır diye (!). Ne kadar da yanlış bir yaklaşım hep küçüklükten gelen bir ezilme harekatının sonucu. Bu konuda ilkokul öğretmenlerine çok kızarım bize hep şöyle derlerdi. Bizde olsa şöyle olurdu Avrupada öyle değil v.s. Onun yerine bir çocuğa oğlum sen büyüd

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 05.02.2015 00:45
süper türkiye süper türkiye

sayın ışık sen ilk önce yerli savaş uçakların motorunu yap.öyle bir uçak olmalıki hem uçak gemisinden kalksın.hemde üsslerden kalksın.aynı fransa daki gibi.bize italyan,ispanyol uçak gemileri lazım değil.bunun için mühendisler,sanayiler,teknisyenler,bilim adamları hepsi olmalı ve çalışmalıdır.bu tür uçak motorlarından avrupadan destek alınabilir.f 35 lerde çok modern uçak.birde bu uçak gemilerine 1000 km den her hedefi vurabilecek füze sistemleri olmalıdır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır4
cevapla 04.02.2015 22:10

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.