X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Film gibi paralel kumpas
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Film gibi paralel kumpas

  • Giriş Tarihi: 9.2.2015
Film gibi paralel kumpas
Film gibi paralel kumpas

Kastamonu'da özel hastane işletmeciliği yapan Dr. Atıf Uğurlu Paralel Yapı'nın mağduru oldu. Uğurlu'nun 100 milyonluk yatırımı kumpasla çöpe gitti

Paralel Yapı'nın mağduru Dr. Atıf Uğurlu'nun başından geçenler filmleri aratmadı. 1991'de Kastamonu'da Özel Uğurlu Hastanesi'ni açan Uğurlu, 2008'de 80 milyonluk yeni bir sağlık tesisi yapmak isteyince olanlar oldu. Hastanenin açılışına sayılı günler kala önce birden bire sahibi olduğu diyaliz merkezinde Hepatit C virüsü çıktı, ardından hastaları taşıyan taşeron ambulansı kaza yaptı, SGK'yı dolandırdıkları iddiasıyla haklarında soruşturma başlatıldı. Telefonları dinlenen ve 256 yıl hapsi istenen Uğurlu ile doktor arkadaşları 75 gün cezaevinde kaldı. Hastaneleri çalışmayınca iflasın eşiğine gelen Uğurlu'nun Kastamonu'ya yaptığı 100 milyonluk yatırım çöpe gitti. İşte Uğurlu'nun ağzından başından geçenlerin öyküsü:

Biraz kendinizi tanıtır mısınız?
1972 tıp fakültesi mezunuyum. 40 yıllık doktorum. Kastamonuluyum. 1979'da özel muayenehane açtım, 1991'de özel hastane kurdum. O dönemin şartlarına göre oldukça yüksek teknolojiliydi. 39 yataklı, 23 hekimli, 2 ameliyathanesi olan hastanemizin yanı sıra bir de diyaliz merkezi açtık. 2008'de yeni bir hastane kurmaya karar verdim. 180 yataklı, 25 bin metrekare kapalı alanı olan, 80 milyon liralık yatırımla uluslararası standartlarda kurulacak hastanede 500 kişi çalışacaktı. 2010'da hastanenin temelini attık. Biz bu yatırımla uğraşırken 2006 yılında Paralel Yapı'ya yakın işadamlarının finansmanıyla şehrimizde Anadolu adıyla bir hastane kuruldu. Bu hastaneye hiçbir zaman rakip olarak bakmadım, hep yardımcı olmaya çalıştım.

Sonra?
Sürekli bize gelip gidip yeni yapacağımız hastaneye ortak olmak istediler. Yatırımı bile karşılamayacak kadar düşük paralar teklif ettiler. Kabul etmedim. Daha sonra bana "Bu hastaneyi sana açtırmayacağız" diye baskı yapmaya çalıştılar. Biz yine de yatırımımıza devam ettik. 2008 yılında cemaat şehirde bir diyaliz merkezi kurdu. Açılmasına 20 gün kala bizim diyaliz merkezinde Hepatit C salgını baş gösterdi.

Tesadüf olamaz mı?
Diyaliz merkezimizde çalışan devlet hastanesinin teknisyeni vardı. Hem onlara hem de bize hizmet veriyordu. Daha sonra bu çocuk kamudan ayrılıp onların hastanesinde çalışmaya başladı. Bir ihtimal olarak ondan şüphelendim. Çünkü o olayda Sağlık Bakanlığı müfettişleri bizim aleyhimizde bir sorun bulamadı.

1. 75 GÜN HAPİS YATTIK

Elinizde o kişiyle ilgili delil var mı?
Hayır yok ama ihtimaller üzerine diyoruz. Bu olaydan sonra yaşadıklarımızı da anlatınca legonun bir parçası olarak göreceksiniz.

Sonra ne oldu?
2011'de Devrekaniİnebolu yol ayrımında bizim diyaliz hastalarımızı taşıyan taşeron minibüs kaza yaptı. Kazada 2 kişi öldü, 7 kişi yaralandı. O olaydan bir yıl sonra diyaliz hastalarının nakil aracı yerine toplu şekilde ambulansla taşınıp, ayrı ayrı taşıma raporu düzenlendiği ve SGK'nın zarara uğratıldığı iddiasıyla operasyon başlatıldı. 14 Nisan 2012'de hastanenin ruhsatını aldık. 18 Nisan'da operasyon başlatıldı, 6 doktor tutuklandık. 75 gün hapis yattık. SGK müfettişinin raporu polisin fezlekesi, polisin fezlekesi de savcının iddianamesi oldu.

2. TELEFONLARIMIZI DA DİNLEDİLER

Yolsuzluk iddiasıyla mı tutuklandınız?
Diyaliz hastalarımız taşınırken heyet raporu alınıyor. Bu rapora istinaden SGK'dan ödeme isteniyor. Bizim sahte raporlarla SGK'dan daha fazla para aldığımız iddia edildi. Ama dolandırdığımızı öne sürdükleri rakam 6 doktorun 3 aylık maaşları bile değil. 256 yılla yargılandığımız dava Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Hastanemizden onların sağlık kuruluşuna transfer olan bir hemşire gizli tanık yapıldı. Mahkemede gizli tanık, ifadelerinin duyuma dayalı olduğunu, kendisinin bizzat tanık olduğu bir durumun olmadığını söyleyince bizi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktılar. Bu arada mahkemeye sunulan bazı tapeleri görünce dinlendiğimizi de anladık. Dinlemeler o dönemde Kastamonu Emniyet Müdürü olan Ömer Altıparmak dönemine rastlıyor. Bizim tutuklandığımız dönemde de Sami Uzun müdürdü.

3. 100 MİLYON ZARAR

Şu anda son durum nedir?
Hastanemiz 75 gün çalışmayınca icra ve haciz geldi. Daha sonra bu hacizlerden dolayı hastaneyi çalıştıramadık. Eşim ve benim birkaç kıyafetim dışında hiçbir şeyimiz yok. Şu anda işyeri hekimliği yaparak geçimimi sağlamaya çalışıyorum. Sigorta borcumu ödeyemediğim için maaşımız da kesiliyor. Paralel Yapı'nın bana verdiği zarar 100 milyonu geçti.

TÜRK AKIMI'NI İNCELEDİLER
Enerji Bakanı Taner Yıldız ve Gazprom'un Başkanı Aleksey Miller "Türk Akımı" boru hattı projesinin muhtemel rotası üzerinde 4 saatlik bir helikopter turu gerçekleştirerek teknik incelemelerde bulundu. Bakan Yıldız, "Türkiye'nin hassasiyetinin bu projenin (Türk Akımı) gerçekleşmesi kadar doğalgaz fiyatlarının olduğunu da söyledik" dedi. Botaş ve Gazprom ekiplerinin hafta sonu toplantılar yaptıklarını dile getiren Yıldız, "Salı günü bizim önümüze bir rapor koyacaklar" diye konuştu. Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Aleksey Miller de Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesi kapsamında inşa edilecek 16 milyar metreküplük ilk boru hattının Türkiye'nin tüketeceği doğalgazı taşıyacağını söyledi. Miller, Türkiye ve Rusya arasında imzalanacak resmi anlaşma için henüz kesin bir tarihin belirlenmediğini, Türk Akımı üzerinden Türkiye'ye ilk doğalgaz sevkiyatının aralık 2016'da başlamasının planlandığını kaydetti.

kalan karakter 1000

ULAŞ ULAŞ

Sayın dr.Atıf uğurlu,çok yakından tanıdığım değerli dürüst ilkeli ve hedefleri olan bir insandır.Yazık oldu hem Atıf bey adına hemde Kastamonu adına.Basit bir anjiyo bile yapılamıyor kastamonu ilinde ya ankara ya da karabük'e sevk ediliyor.Bugün o hastane açılmış olsaydı açık kalp ameliyatı bile gerçekleşecekti.Birileri tek başına kazanacak diye yazık oldu kastamonuma ve halkına..

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 14.02.2015 09:30
Akademisyen Akademisyen

Üniversite genel sekreterinin öldürülmesi de nedense hala aydınlatılamadı. Acaba olayı aydınlatması gereken paralelciler delilleri mi kararttı? Bu karanlık olay üniversitenin Türkiye genelindeki imajına hala zarar veriyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 12.02.2015 14:30
kastamonu kastamonu

Dr.Atıf UĞURLU yu kendisini kişiliğini ve kastamonu ya yaptığı çalışmaları her kez biliyor. Aalattıkları harfiyen o dönemde ve sonrasında çıktı.kastamonu onunla beraber en az 10 yıl geri gitmiştir sağlık sektöründe. şimdi tek başına faliyet gösteren özel hastanenin sırf para için sırf hastayı yattı göstermek için . devletten alacağı nemayı düşünerek insan oğlunun sağlığı ile oynadıklarını çevrenizden ve yakınlarınızdan duyabilirsiniz. özellikle bu kuruluş için yetkililer düğmeye basmalı. i,nsan hayatı bu kadar ucuz değil. SAYIN DOKTOR ATIF UĞURLU BAŞIN DİK KALBİN TEMİZ.. birgün gelecek gösterecek halka kimin dürüst olduğunu

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır3
cevapla 11.02.2015 23:23
mukaddes bilgen mukaddes bilgen

bu kumpasçı paralel yapı çok insanın canını yaktı inşaAllah T.C. Devleti bu hainlerin, bu emek hırsızlarının da hakkından gelecek...tabii bir de ahirette hesap verecek bu hain hırsızlar inşaAllah...

Aynı Görüşte misiniz?
evet23
hayır10
cevapla 09.02.2015 09:02
huseyin yayman huseyin yayman

ben onu bilmem de bu adamda tam bi uc kagitci tipi var!.. bence hak etmis

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır34
cevapla 09.02.2015 06:05
sadece biri sadece biri

tipine bakıpta değerlendirdiğiniz adamı tanıyanlar tanır bilir en zor zamanında bile işçisinin sigortasını bile yatırmaya devam etmiş kastamonuya büyük iyilikler dokunmuş büyülk insandır 1992 yılında kurduğu hastanesinde çalışanlar yıllarca çalıştılar sizin kötü dediğiniz kişinin yanında acaba bu kadar çalışılırmı o insan ki hak hukuk bilen kul hakkına önem veren biridir bunuda iyi bilin

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 16.02.2015 01:51
isimsiz isimsiz

500 kişiye iş olanağı sağlayan ve anlatılana göre gerçekten kumpasa getirilen bir kişinin tipine bakarak değil geçmişte neler yaptığına bakarak karar verilir , tipe göre karar verenin tipine göre karar verilir....

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır0
cevapla 11.02.2015 00:25
KASTAMONU KASTAMONU

TANIMADIĞIN İNSANLAR HAKKINDA YORUM YAPMA VEBALİ ÇOK KÖTÜ OLUR

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır0
cevapla 10.02.2015 12:04

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.