X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 2000'den sonra emekli olanlara intibak sinyali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

2000'den sonra emekli olanlara intibak sinyali

  • Giriş Tarihi: 13.3.2015 07:04 Güncelleme Tarihi: 13.3.2015 09:10
2000'den sonra emekli olanlara intibak sinyali
2000'den sonra emekli olanlara intibak sinyali

Çalışma Bakanı Faruk Çelik 2000 yılı sonrasında emekli olanların intibak beklentisi ile ilgili ''Adaletsizlik varsa giderilir'' dedi.

NTV canlı yayınında soruları yanıtlayan Çalışma Bakanı Faruk Çelik kıdem tazminatı ile ilgili,

VİCDANEN ÇOK RAHAT OLACAĞIM

''Çalışanların karşı karşıya kaldıkları mağduriyetleri ortadan kaldırma ile ilgili bir düzenlemenin peşindeyiz. 1936'dan beri var olan kıdem tazminatı uygulaması çeşitli evreler geçirmiş. Netice itibariyle bir yıl çalışma kaydıyla bir brüt maaş kıdem tazminatı olan patronun cebinde işçi adına duruyor 15 sene. 15 sene sonra almaya hak kazanıyor. Biz bu sistemin sürdürülebilir olmadığını işçilerimizin kıdem tazminatını alamadığını, giriş ve çıkışlar yapılarak bir yıl dolmadığı için bu hakkın elde edilemediğini görüyoruz. Bizde diyoruz ki bırakalım bu eski sistemi ve fon sistemine geçelim. Türkiye seçime gidiyor bu konuları tartışmak faydalı. Ama bugünlerde meclisin gündemi zaten sıkışık. Ben çalışma bakanı olarak son aylarımızı geçiriyoruz bakanlıkta. Çok önemli düzenlemelere imza attık kıdem tazminatının da bu dönemde çıkarsa ben vicdanen çok rahat olacağım.'' dedi.

ADALETSİZLİK VARSA GİDERİLİR

2000 yılı sonrasında emekli olanlar içinde bir intibak beklentisi var. Bu yönde bir adım atılacak mı? şeklindeki soruya ise Çelik;

''2000 öncesinde siyaset emeklilik sistemine çok müdahil olmuş bir oy avcılığına dönüştürülmüş ve sistem tahrip olmuştu. Geçmişe dönük bazı adaletsizliklerin olduğu kesin. 2000 öncesi ile ilgili seçimlerde verdiğimiz sözü yerine getirme adına yaklaşık 2 milyon emeklimizi ilgilendiren eşit zamanlı çalışmalarına eşit prim ödemelerine rağmen farklı zamanlarda emekli oldukları için ücretlerdeki dengesizliği önlemeye dönük intibak düzenlemesini yaptık. 2000'den sonra ise farklı sistemlerde orada da var. Orada bir adaletsizlik varsa onu da gidermek yöneticilerin görevidir.'' diye konuştu.

kalan karakter 1000

beheerder38 beheerder38 // İSTANBUL

Ben 2011 de emekli oldum 2000 öncesi intibak yararlandı maaşları bizi solladı bu nasıl adaletki hemde her seçimde oy verdiğimiz adalet ve kalkınma partisi aynı adaleti 2000 sonrası için uygulamadı valla ciddi ciddi bu seçimde seçime kadar bizede uygulanmazsa oy falan atmıyacam tabi ben atmazsam en az 20 ailede benimle ya oy atmaz yada akpartiye atmaz fazla söze gerek yok istediğim sadece adalet tabi bu benim sevdiğim partide hala varsa sadece kendilerine müslüman değillerse..

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 14.04.2015 02:20
abdullah abdullah

intibak bütün emeklilere kapsamalı haksızlık giderilmeli bunu yapmasına gücüde var imkanıda var

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır0
cevapla 13.03.2015 12:53
Necla Necla

Sigorta öncesi doğum borçlanması da istiyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır2
cevapla 13.03.2015 09:57

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.