Eski IMF Başkanı Rodrigo Rato serbest bırakıldı

Giriş Tarihi: 17.4.2015 10:56
Eski IMF Başkanı Rodrigo Rato serbest bırakıldı

Yolsuzluk ve para aklamak suçlamalarıyla gözaltına alınan Eski IMF Başkanı Rato, Madrid Savcılığı'nın talebiyle serbest bırakıldı.

İspanya'da dün yolsuzluk ve para aklamak suçlamalarıyla gözaltına alınan Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) eski başkanlarından Rodrigo Rato, serbest bırakıldı.

Yaklaşık 7 saat gözaltında tutulan 66 yaşındaki Rato'nun evi ve ofisinde arama yapıldı.

Madrid Savcılığı'nın talebiyle serbest bırakılan Rato, İspanya resmi haber ajansı EFE'ye telefonla yaptığı açıklamada "Serbestim ve evimde ailemle birlikteyim. Mali polisle sıkı işbirliği yaptım. Adalete güveniyorum" ifadelerini kullandı.

Rato, 1996-2004 yılları arasında ekonomi bakanı olarak görev yaptıktan sonra 2004'te IMF başkanı olmuştu. Rato, 2010'da devlet yardımıyla kurtulan Bankia bankasının başkanlığını üstlenmişti.

Bankia ve Caja Madrid bankalarıyla ilgili iki ayrı davada da sanık olan Rato, Bankia'daki skandallarla bağlantılı olarak ambargo konulmasını önlemek için parasını ve mallarını başkalarına devretmek; eski karısı, 3 çocuğu, kız kardeşi ve torunu adına Cebelitarık, İngiltere, ABD, Hollanda, Dominik Cumhuriyeti ve İsviçre'de şirketler kurmak; yolsuzluk ve para aklamakla suçlanıyor.
ARKADAŞINA GÖNDER
Eski IMF Başkanı Rodrigo Rato serbest bırakıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz