Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2012 zor bir yıl oldu

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Burdur'da incelemeler yaparken gazetecilere itirafta bulundu ve turizmde 2012 yılının zor geçtiğini söyledi

Giriş Tarihi: 3.1.2013
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, turizmde 2011 yılının kolay, 2012 yılının ise zor bir yıl olduğunu söyledi. Antalya'dan kara yoluyla Burdur'a gelen Bakan Günay, Vali Nurettin Yılmaz'ı makamında ziyaret etti. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Günay, "Bu yıl güney sınırlarımızdaki sorunlarımıza rağmen 2011 yılının üzerine çıktık, Allah'a şükürler olsun. 2011 bizim için çok başarılı ve kolay bir yıldı. 2012 de, dün akşam biten yıl, bizim için zor bir yıldı itiraf etmek gerekirse. Çünkü güneyde Suriye, Irak, İran hattında ciddi turist kayıpları yaşadık. Ayrıca dünyadaki ekonomik sorunlar da Türkiye'yi bir ölçüde etkiledi. Buna rağmen 2011'in üzerine çıkabildik" dedi.

ANADOLU'YA TAŞIMALIYIZ

Bakan Günay, "Madem ki Türkiye artık 30 milyonların üzerinde turist çeken bir ülke haline gelmiştir, o zaman bu istihdam imkanını, bu bereketi, bu geliri Anadolu içlerine taşımamız gerekiyor. Bu açıdan Burdur benim eskiden beri önemine işaret ettiğim kentlerden bir tanesi. Benim için ayrıca Burdur'un şöyle bir özelliği var; Göreve başladığım ilk yıllarda ilk güzel haberi Burdur'dan almıştım, Sagalassos'ta bulduğumuz Marcus Aurelius heykeli. Ben bunu dünyada çeşitli etkinliklerde anlattım. Sapasağlam bir heykeldi ve İstanbul'da da sergiledik. Dünyada da çeşitli dergilerde yer aldı. Bu ilk güzel haberlerden bir tanesiydi. Ben bugünkü gibi kendi özel arabamla, hatta yanımda şoför de olmaksızın kalkıp o heykeli görmeye 2 kez gelmiştim" diye konuştu. Burdur'da güzel bir müzenin olduğunu, ancak tarihi bir yapı olduğu için büyütme şansının bulunmadığını söyledi.

BEREKETTEN YARARLANILMALI
Burdur'un, çevresinde bulunan Sagalassos, Kremna, Kibrya ve İnsuyu gibi yerlerle arkeolojik açıdan çok zengin bir bölge olduğunu, Antalya gibi turizmin amiral gemisine de 1 saat mesafede bulunduğunu anlatan Bakan Günay, "Antalya'ya 10 milyon insan geliyor. Bölgede altyapıyı biraz güçlendirerek Antalya'nın bereketinden daha fazla yararlanabiliriz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2012 zor bir yıl oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN