Türkiye'nin en iyi haber sitesi

5 milyon yıllık sır aralanıyor

Burdur'un Kemer ilçesinde yapılan kazılarda ortaya çıkartılan ve yaklaşık 5 milyon yıl öncesine ait olduğu belirtilen hayvan fosillerinin sır perdesi MAKÜ'de aralanıyor

Giriş Tarihi: 7.1.2013
Burdur'un Kemer ilçesine bağlı Elmacık köyünde 2006-2009 yılları arasında yapılan kazılarda ortaya çıkarılan ve yaklaşık 5 milyon yıl öncesine ait olduğu belirtilen "Karasal memeli hayvanlara ait fosiller", Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde (MAKÜ) inceleniyor. MAKÜ Fen Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Arzu Demirel, Burdur'un sahip olduğu uygun iklim koşulları nedeniyle tarih boyunca sürekli yerleşim alanı olarak bilindiğini, yörede özellikle göl havzasında çeşitli fosil hayvan kalıntılarına rastlandığını söyledi. Burdur Gölü Havzası'nın jeolojik yaşının Pliyosen dönem (yaklaşık olarak günümüzden 5.3-2.5 milyon yıl öncesi) olarak belirtildiğini ve kaynaklarda "Pliyosen Göl Havzası" olarak geçtiğini anlatan Demirel, "Yöre, bir göl havzası olarak Anadolu'da önemli bir coğrafi kavşak konumunda bulunuyor ve geçmişte hayvan göçlerinin rotası üzerinde bulunmuş olma olasılığı son derece kuvvetli" dedi. Demirel, Burdur Müzesi Müdürlüğü'nce yürütülen "Elmacık Köyü Fosil Kurtarma Kazısı"nda elde edilen bulguların yöredeki omurgalı hayvan kalıntılarının varlığı ile ilgili önemli ipuçları verdiğini kaydetti.

FİL VE GERGEDANGİLLER

Havza içerisinde Burdur Müzesi Müdürlüğü denetiminde, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Berna Alpagut'un danışmanlığında ve Yrd. Doç. Dr. Nurfettin Kahraman'ın alan sorumluluğunda 2006-2009 yılları arasında gerçekleştirilen kazılarda, karasal memeli hayvanlara ait çok sayıda fosilin ortaya çıktığını belirten Demirel, "Bulunan fosiller arasında filgiller, gergedangiller, atgiller, otçullar ve kimi kuş türlerine ait kalıntılar ile yumuşakçalara ait bol miktarda kavkı (Yumuşakçaların sert kabuğu) yer alıyor. Fosillerin çoğunluğunu filgillere ait kalıntılar oluşturuyor. Bu kalıntılar arasında defans dişlerinin (savunma dişi) yanı sıra, bu canlıların vücut iskeletine ait çok sayıda kalıntı da mevcut" diye konuştu. Demirel, havzada diğer omurgalı fosil yataklarının bulunmasına yönelik yüzey araştırmasını da Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izni ve MAKÜ'nün destekleri ile 2010 yılından bu yana sürdürdüklerini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 milyon yıllık sır aralanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN