Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sülükler kayıt altına alınacak

Giriş Tarihi: 9.1.2013
İnsanın dolaşım sistemine enjekte ettiği enzimlerle vücutta onarıcı ve uyarıcı etkisi bulunduğu belirtilen ve plastik cerrahi, kardiyoloji, nöroloji, ortopedi gibi alanlarda destekleyici tedavi aracı olarak kullanılan tıbbi sülüklerin kayıt altına alınması için çalışma yapılıyor.

GÖLLER BÖLGESİ İÇİN GELİR ARACI

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Eğirdir Birimi Su Ürünleri Yüksek Mühendisi Mustafa Ceylan, dünyanın tıbbi sülük ihtiyacının yüzde 80'inin Türkiye'den karşılandığını vurgulayarak, "Proje kapsamında şu ana kadar yaklaşık 250 alanda sülük taraması yaptık. Sülüğün Göller Bölgesi için önemli bir ticaret kaynağı olabileceğini saptadık. Proje bittiğinde yeni kayıtlar ile sülük faunasına katkı sağlayacağız" dedi.

KİLOSU 400 LİRA
Ceylan, "Sülük toplayıcılarından aldıkları bilgiye göre, çeşitli ülkelerden geldiği ifade edilen tüccarların resmi kayıtlara girmeyen sülük ticaretleri söz konusu. 1 kilogram tıbbi sülük için sülük toplayıcılarına 400 liraya kadar ücret ödenebiliyor. Yurt dışında ise 1 adet sülük için 15 dolar ücret talep edilebilmekte" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sülükler kayıt altına alınacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN