Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hizmet var bilen yok

Valilik ve Büyükşehir Belediyesi evsizlere sıcak bir ortam sunarken, bu hizmet yeterince duyurulamadı. Soğuğa yakalandığımız ilk gece bir kişi Lara'daki Falez Parkı'nda ölü bulundu

Giriş Tarihi: 10.1.2013
Antalya tarihinin en soğuk günlerini yaşıyor. Hava sıcaklığı eksi 4'e kadar düşerken, yıllar sonra ilk defa kurumlar evsiz vatandaşlar için önlemler aldı. Antalya Valiliği, Atatürk Spor Salonu'nda evsizleri ağırlamaya başladı. Antalya Büyükşehir Belediyesi ise Varsak Huzurevi'nin yan tarafındaki hizmet binasını evsizler için ayırdı.

SADECE 16 KİŞİ YARARLANDI

Ancak tüm önlemlere karşın, dondurucu ayazın olduğu ilk gece sadece 7 evsiz bu hizmetten yararlandı. İkinci gece ise polis ve zabıta vasıtasıyla evsiz belirleme işlemi yapılmasına rağmen, hizmetten yararlanan sayısı yaklaşık 16 kişi oldu. Tarihi soğuğa karşın talebin bu kadar düşük olması ve ısıtmalı bir ortamda sıcak yemek sunulan bu iki merkeze rağmen, bir kişinin ölmesi duyuruda eksiklik olduğu gerçeğini ortaya çıkardı

KEDİ BARINAĞI DUYURULDU

Muratpaşa ilçesi eski Lara Yolu Falez Parkı'nda İlyas Gereniz (47) adında bir vatandaş ölü bulundu. AA imzalı haberde "Üzerinden İlyas Gereniz adına kimlik çıkan kişinin ilk belirlemelere göre, gece sıfır dereceye yaklaşan soğuk havada donarak öldüğü sanılıyor" denildi. Büyükşehir Belediyesi ve Valiliğin bu hizmeti yeterince duyuramadığı gündeme gelirken Büyükşehir'in 'kedi barınağı açıldı' haberini aynı gün basına servis etmesi tepki çekti. Antalya Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu, Atatürk Spor Salonu'nun evsizler için 24 saat faal tutulduğunu anlattı. İlk gece 7 kişinin spor salonunda kaldığını anlatan Cevheroğlu, "Sıcaklığın sıfırın altına düştüğü günlerde Atatürk Spor Salonu'nu açık tutacağız. Kalacak yer sağlamanın yanı sıra bir restoranla anlaştık. Evsiz vatandaşlarımıza yemek hizmeti de sağlıyoruz" diye konuştu. Evsizleri belirlemede Emniyet Müdürlüğü'nden yardım aldıklarını anlatan Vali Yardımcısı Cevheroğlu, "Emniyet mensubu arkadaşlarımız dışarıda tespit ettiği vatandaşları getiriyor. Ayrıca vatandaşlar da bize bu konuda ihbarda bulunabilir. Verdiğimiz hizmeti duyan evsiz vatandaşlar da bizimle iletişime geçiyorlar" dedi.

HASTANELERE SIĞINDILAR

Evsizleri belirlemek için zabıta ekiplerinden yardım aldıklarını anlatan Sözen, "Ayrıca emniyet görevlileriyle de iletişim halindeyiz. İnternet sayfamızdan da duyurduk verdiğimiz hizmeti. Vatandaşlarımız evsizleri bize bildirebilirler" diye konuştu. Belediyenin tesislerinde kalan bir evsiz vatandaş ise dün gece hava sıcaklığı dondurucu seviyeye ulaşınca hastanelere sığındıkları belirterek, "Herhangi bir sağlık sorunumuz olmasa da acil servise gittik. Isıtmalı ortamın sıcaklığından yararlandık" dedi.

TESİSLERDE KAPASİTE SORUNU YOK
Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Emin Sözen ise Varsak Huzurevi'nin yan tarafındaki hizmet binasında evsizlere kalacak yerin yanı sıra sıcak yemek, banyo ve kıyafet sağlandığını söyledi. İlk don olayının yaşanmasının ardından bu hizmeti vermeye başladıklarını anlatan Sözen, ilk gece için 8 kişinin kaldığını söyledi. Sözen kapasite konusunda sorun olmadığını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hizmet var bilen yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN