Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kasık fıtıklarında kapalı ameliyat dönemi

Medstar Topçular Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Cafer Aslan, kasık fıtıkları ve cerrahi tedavi yöntemi hakkında bilgi verdi

Giriş Tarihi: 1.2.2013
Kasık fıtıkları, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 3-8'inde görülmekle birlikte, tüm karın duvarı fıtıklarının yüzde 80-83'ünü oluşturuyor. Kasık fıtıklarının yüzde 75-85'i erkeklerde görülürken, kasık bölgesinin en alt kısmından çıkan femoral fıtıklar ise kadınlarda daha sık ortaya çıkıyor. Kasık fıtıkları, kapalı ameliyatlarla kısa sürede ve hastanın yaşam kalitesini etkilemeden konforlu bir şekilde tedavi edilebiliyor. Medstar Topçular Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Cafer Aslan, kasık fıtıkları ve cerrahi tedavi hakkında bilgi verdi.

YAŞAM ŞEKLİ

Kasık fıtıklarının oluşmasında en önemli faktörün, doğumsal bir açıklığın olması veya ilerleyen yaşlarda bu alanın açılması ile kasık bölgesini örten adelelerde ortaya çıkan zayıflama olduğunu belirten Op. Dr. Aslan, "Bu kişilerde karın içi basıncını ani olarak artıran ağır kaldırma, kabızlık nedeni ile aşırı ıkınma, prostat büyümesine bağlı idrar yaparken zorlanma, hamilelik, şişmanlık, ağır eğzersiz yapma gibi durumlar fıtığın oluşumu ve ortaya çıkışını kolaylaştırır" dedi.

TEDAVİ EDİLMEZSE RİSK VAR

Kasık fıtıklarında en önemli şikayetinin ağrı ve rahatsız edici şişlik olduğunu vurgulayan Aslan, "En önemlisi fıtığın boğulma riskidir. Bu risk, yüzde 3-6 oranındadır. Kasık fıtıklarının bilinen tek tedavisi cerrahidir. Modern cerrahi teknik ve aletlerin gelişmesi ile kasık fıtıkları laparoskopik (kapalı) ameliyat edilebilmektedir. Laparaskopik kasık fıtığı ameliyatlarının açık kasık fıtığı ameliyatlarına göre en önemli avantajları; çok küçük ameliyat izi bırakması, hastanede kalış süresini kısaltması, ameliyat sonrası ağrının az olması, günlük yaşama dönme süresinin kısa olması ve fıtığın tekrarlama riskini azaltmasıdır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kasık fıtıklarında kapalı ameliyat dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN