Orta kulak iltihabı deyip geçmeyin

Giriş Tarihi: 3.2.2013

Medical Park Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Yüksel, orta kulak iltihabının ciddiye alınmadığı takdirde kalıcı işitme kaybına yol açacağı konusunda uyardı

Orta kulak iltihabının, soğuk algınlığından sonra çocuklarda en sık rastlanan hastalık olduğu bildirildi.

ÇOCUKLUK ÇAĞINDA
Orta kulak iltihabı ile ilgili bilgiler veren Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Özgür Hakan Yüksel; sık görülen çocukluk çağı hastalığı olan orta kulak iltihabının, kulak zarı arkasındaki orta kulak boşluğunun iltihaplanması olarak bilindiğini belirterek, "Orta kulak iltihabı, soğuk algınlığından, sonra çocuklarda en sık rastlanan hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Altı ay ile 6 yaş arasındaki çocukların çoğu, bir veya birkaç orta kulak iltihabı geçiriyor. Bebekler, bağışıklık sistemleri gelişmemiş olduğu ve genellikle sırt üstü yatarken beslendikleri için orta kulak iltihabına daha sık yakalanıyorlar. Enfeksiyonun bebeklik çağında sık geçirilmesinin bir diğer sebebi de östaki borusunun gelişimini tamamlayamaması nedeniyle orta kulağı koruma, temizleme ve havalandırma işlevlerini tam olarak yerine getirilmemesidir" dedi.

KORUNMA NASIL OLACAK?

Orta kulak iltihabıbın tedavisinin antibiyotikler ile yapıldığını belirten Op. Dr. Özgür Hakan Yüksel, annelere çocuklarını orta kulak iltihabından korumak için şu tavsiyelerde bulundu: "Çocuk yuvaları ve kreşlerde genel temizlik kurallarına dikkat edilmesi hastalığın riskini azaltmaktadır. Bebeklerin ve çocukların bulunduğu ortamlarda sigara kesinlikle içilmemelidir. Grip aşısı, orta kulak enfeksiyonlarına karşı koruma sağlamaktadır. Bebeklerin anne sütü ile beslenmesi kulak iltihaplarını azaltır. Bebek en az 6 ay sadece anne sütü ile beslenmelidir. Emzirme otite karşı bağışıklık faktörlerin bebeğe geçmesini sağladığı gibi emzirme pozisyonu da östaki borusunun işlevi için idealdir. Bebeklere biberon verilecekse asla çocuk yatarken değil, otururken verilmelidir. Emzirme sırasında bebeğe 45 derecelik bir yatış pozisyonu verilmelidir."

CERRAHİ TEDAVİ
Orta kulak iltihabı tedaviye cevap vermezse ya da hastalık kronikleşirse uzmanlar orta kulaktaki sıvıyı uzaklaştırmak için cerrahi tedavi önerilebiliyor. Op. Dr. Özgür Hakan Yüksel, bu gibi durumlarda cerrahi müdahale ile kulağın içine kulak zarını havalandıran tüp takıldığını ifade etti.

MUTLAKA TEDAVİ EDİLMELİ
Opr. Dr. Özgür Hakan Yüksel, orta kulak iltihabı tedavi edilmezse ve uzun süre devam ederse, çocuklarda kalıcı işitme kaybı ile kulak zarında ve orta kulakta düzeltilmesi zor hasar oluşturabileceğini vurgulayarak, orta kulak iltihabı ağrısını çok şiddetli ve zonklayıcı olarak tarif ederek hastalığın belirtilerini şöyle sıraladı: "Özellikle geceleri artan kulak ağrısı, kulaktan kanlı veya yeşilimsi sarı bir akıntı, işitme kaybı, hafif veya ağır ateş, rahatsızlık ve huzursuzluk hali, mide bunaltısı ve kusma, iştahsızlık, burun akması, elini sürekli kulağında tutma ve kaşıma, huzursuzluk."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Orta kulak iltihabı deyip geçmeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN