Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaçak rehbere ihbar hattı

Giriş Tarihi: 23.2.2013
Turist Rehberliği Meslek Kanunu'nun kabul edilmesiyle, tüzel bir kişiliğe sahip olan Antalya Rehberler Odası (ARO), kaçak rehber konusunu çözmek için kolları sıvadı. ARO Başkanı Hasan Uysal, kaçak rehberlerle mücadele etmek amacıyla bir ihbar hattı oluşturduklarını ve Alanya ile Side'de irtibat ofisleri kurduklarını anlattı.

KAÇAK SORUNU BİTECEK

Yeni kanunla birlikte, turist rehberleri taban ücret tarifesi altında turist rehberliği hizmeti sunulamayacağını ve ruhsatsız turist rehberliği yapılamayacağını hatırlatan Uysal, bu konularda ARO'nun denetleme görevi olduğunu vurguladı. Hasan Uysal, Antalya'da 25 rehberden oluşan bir denetim kurulunun da kurulduğunu belirterek, "Alanya'dan Kaş'a kadar tüm bölgeyi denetleyeceğiz. Bizim hedefimiz bu sene kaçak rehberi bitirmek" diye konuştu.

CEZA KESİLECEK

Yasanın çıkması etkili denetim ve mesleği koruma anlamında önemli olduğunu ifade eden Hasan Uysal, "Şu anda kaçak rehberler ile ilgili yaptırım hakkımız var. Kaçak rehberlerle ilgili tutanak tutup Valiliğe iletiyoruz. Böyle bir tespit durumunda 4 bin lira civarında bir ceza kesiliyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaçak rehbere ihbar hattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN