2B dosyası Milli Emlak'a gidiyor

Giriş Tarihi: 5.3.2013

Ak Parti il yönetimi, 2B rayiç bedelleriyle ilgili şikayetleri, bugün Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne iletecek. Kamulaştırma ve icra satış fiyatları örnek olarak sunulacak

Antalya'da orman vasfını yitirmiş arazilerin satışı konusunda belirlenen rayiç bedelleri yüksek buldukları için eylem yapan 2B arazisi hak sahibi köylülerin isyanını, Ak Parti İl Yönetimi, Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne ilecek. 2B'de fiyat isyanı son olarak Antalya'nın doğu yakasından batı yakasına sıçramıştı. Daha önce Alanya-Antalya karayolunu kapatarak seslerini duyurmaya çalışan köylüler, daha sonra Antalya-Kemer karayolunu kapatmaya çalışmıştı.

UMUT MİLLİ EMLAK'TA

Ak Parti İl Başkanı Mustafa Köse, rayiç bedellerin yüksekliği ile ilgili tepkilerin lokal olduğunu, tüm Antalya'yı kapsamadığını belirterek, "Geneliyle alakalı bir problem değil. Belli yerlerle ilgili şikayetler var. Aksu, Kepez, Kaş, Alanya ve Finike'nin bazı bölgelerinden gelen tepkiler var. Tüm bu tepkilerle ilgili, vatandaşlarımızın serzenişleriyle ilgili çalışmayı yürütüyoruz. Tepkiler nelerdir, haklı tarafları var mıdır, Milli Emlak Genel Müdürlüğü ve müsteşarlığa iletmek üzerine çalışma yürütüyoruz. Siyasi irade olarak, talepleri köprü vazifesi görerek, iletiyoruz. Sorunun üzerine gidiyoruz, kaçmıyoruz. Milli emlak Genel Müdürlüğü ve müsteşarlık talepleri dikkate alır mı almaz mı, onların vereceği karar" diye konuştu.

RESMİ BELGELER
Şikayet olan yerlerle ilgili resmi belgeler istediklerini anlatan Köse, "Kamulaştırma yapıldıysa, rayiç bedeller arasındaki fark. Tapudan satılmışsa, kredi kullanarak yapmışsa, rayiç bedeller arasındaki fark. Mahkemelerden icradan satışlar olmuşsa, onlarla rayiç bedel arasındaki fark varsa, belgelendirerek götüreceğiz. Parseller arasında yan yana varsa, fahiş fark varsa milli emlak ve müsteşarlığa bildiriyoruz. İlgili yerlerdeki muhtarlardan istedik. Bunları devletin resmi birimlerine ileteceğiz" dedi.

DAHA ÖNCE SONUÇ VERDİ

Sürecin başından beri konuyla ilgili vatandaş şikayetlerini gerekli mercilere ilettiklerini anlatan Mustafa Köse, "Daha önce de sıkıntıları Sayın Başbakanımıza kadar ilettik. Bu çalışmalar neticesinde taksitli ödemelerde süre mücavir alan içerisinde 3'ten 5 yıla, mücavir alan dışında ise 4 yıldan 6 yıla çıkarıldı. Tarım alanları için, yüzde 70 olan ödeme oranı, yüzde 50'ye, peşin ödemelerde ise yüzde 56'dan yüzde 40'a düşürdü. Bunlar hep siyasi iradeyle oldu. Bunlar Antalya'nın çalışmalarının kazancı. Ne çok katkı yaptığımızın net göstergesi. Üzerimize düşeni yaptık" diye konuştu.

MUHALEFETE ELEŞTİRİ
AK Parti İl Başkanı Mustafa Köse, yol kapatmaya varan vatandaş tepkileriyle ilgili de konuştu. Köse, "Tepkilerini bir şekilde dile getirdiler. Mesele anlaşılmıştır. Daha fazla uzatılmaması, insanların huzurunu bozacak seviyeye getirilmemesi gerekiyor. Tepkilerin devam etmesi toplumun her kesimine zarar verecektir. Birinin özgürlüğünün bittiği yerde diğerininki başlıyor" dedi. Muhalefetin tavrını da eleştiren Köse, "Muhalefet partilerinin kışkırtıcı tavırlarla insanları galeyana getirmelerini, kanunsuz eyleme kışkırtmalarını anlayamıyorum. Hele ki geçmişte 10'uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile birlikte hareket ederek 2B'nin çıkmasını engellemiş siyasi partilerin yapıyor olması şaşırtıyor. İtidalli davranması gerekiyor. Yönetici pozisyonlarındaki kişiler bu tip kışkırtıcı konuşmalardan geri durmalı" diye konuştu. Muhalefetin kendilerini Aksu'ya davetiyle ilgili de konuşan Köse, "Biz her zaman Aksu'ya gideriz. Gidiyoruz. Aksulular bize geliyor. Vatandaşlarımızın sıkıntısı derdi talebi varsa her zaman dinliyoruz. Hiçbir zaman kaçmadık. Muhalefeti samimiyetsiz buluyorum. Vatandaşın mağdur olmasını istiyorlar" dedi.

TOKİ GİRMEYECEK
Satılamayan 2B arazilerinin TOKİ'ye devredileceği ve TOKİ üzerinden satışının gerçekleşeceğine ilişkin iddialara da yanıt veren Köse, "Açık ve net söylüyorum, TOKİ'nin gelmesi söz konusu değil. Bunun teminatını verebilirim. 2B ile amaç devlet ve vatandaş arasında sosyal barışı sağlamaktır. Vatandaşın yerinden yurdundan edilmesi söz konusu olmayacaktır. Böyle bir uygulamanın yapılması mevzu bahis olamaz. Nasıl bugüne kadar bu topraklarda tasarruflarda bulunmuşlarsa, bundan sonrada bulunurlar. Yasa, vatandaş hukuki olarak da arazisine sahip olsun diye çıkartılmıştır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2B dosyası Milli Emlak'a gidiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN