Hastalara, evlerinde müzikli terapi imkanı

Burdur'da MAKÜ işbirliği ile yatağa bağımlı ya da hareket kabiliyeti kısıtlı olan hastaların evlerine gidilerek 'müzikle terapi' yöntemi uygulanıyor

Giriş Tarihi: 24.3.2013
Burdur'da yatağa bağımlı ya da hareket kabiliyeti kısıtlı hastaların evlerine gidilerek 'müzikle terapi' yöntemi uygulanıyor.

BİR SES PROJESİ
İl Sağlık Müdürlüğü ile Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) işbirliğinde hazırlanan 'Bir Ses Projesi' kapsamında, üniversitenin Müzik Bölümü'nde görevli akademisyenler ve öğrenciler, hastaların evlerine giderek tedavilerine destek amacıyla müzik dinletisi sunuyor. İl Sağlık Müdürü Dr. Sırrı Şenbayram, geçirdiği çocuk felci hastalığı nedeniyle yaşamını tekerlekli sandalyede sürdüren ve müzikle terapi uygulanan 40 yaşındaki Fadime Gürdal'ı evinde ziyaret etti. Şenbayram, özürlü takip sistemindeki gönüllü olan hastalara bu yöntemi uyguladıklarını söyledi.

MÜZİĞİN EŞSİZ GÜCÜ

Hastaların hayata uyumlarına katkıda bulunmayı amaçladıklarını vurgulayan Şenbayram, "Yatalak hastalara projeden bahsediyoruz. Müziğin eşsiz gücünden faydalanmak istiyoruz. Terapilerde hangi müzik aletlerinin kullanılacağına ve mekan seçimlerine akademisyenlerle karar veriyoruz" dedi. Merkez ve ilçelerde 10 hastaya evde müzikle terapi yönteminin uygulandığını bildiren Şenbayram, bu sayıyı artırmak istediklerini kaydetti.

FARKLI MÜZİK ALETLERİ

MAKÜ Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı'nda görevli keman eğitimcisi E.Gün Duru ise her hafta farklı müzik aletleri kullandıklarını, çeşitli müzik türlerinden örnekleri seslendirdiklerini bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hastalara, evlerinde müzikli terapi imkanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN