Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asansör kabini tehlikeyle dolu

Antalya'daki asansörlerin denetimlerini yapan Makine Mühendisleri Odası, kentteki asansörlerin yüzde 85'inin tehlikeli olduğunu belirledi

Giriş Tarihi: 28.3.2013
Antalya'da çarpık kentleşmenin oluşturduğu görsel kirlilikten şikayet edilirken, bu hızlı büyüme ve yapılaşmanın beraberinde getirdiği tehlikeler görmezden geliniyor. Kısa sürede inşa edilen ve yerden metrelerce yükseğe uzanan beton yığınları Antalya'nın siluetine gölge düşürmekle kalmıyor, bu yapılarda kullanılan kalitesiz malzemeler insan hayatını tehlikeye düşürüyor.

YÜZDE 85 KUSURLU

Türk Akreditasyon Kurumu'ndan (TÜRKAK) aldığı A tipi muayene kuruluşu yetkisi ile Antalya genelindeki asansörleri denetleyen Makine Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şubesi'nin elde ettiği veriler, tehlikelerin hemen kapımızın önünde olduğunu açık bir şekilde ortaya koydu. MMO mühendislerinin 2012 yılı içerisinde yaptığı 2 bin 254 asansör denetiminde, söz konusu asansörlerin sadece yüzde 15'inin kullanılabilir olduğu ortaya çıktı. Yüzde 85'lik kısmın ise can güvenliği riski taşıdığı için kırmızı etiket alarak kullanımı tehlikeli olarak belirlendi. 2013'ün ilk 3 ayında da Muratpaşa ve Manavgat Belediye sınırları ile OSB'deki asansörlerin yıllık denetimleri yapıldı. 800'e yakın asansör kontrol edilirken, yüzde 720'sinin kırmızı etiket alarak kullanımının tehlikeli olduğu belirtildi.

YÖNETMELİK VAR UYAN YOK
Oluşabilecek tehlikeleri değerlendiren Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, 5 Kasım 2011'de yayınlanan Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği ile apartman yöneticilerine uyarıda bulundu. Söz konusu yönetmelikte apartman yöneticilerine şu sorumluluklar yüklendi: "Bina sorumlusu; asansörün bu yönetmelik kurallarına uygun olarak güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla ayda en az bir defa düzenli olarak bakımını yaptırmaktan ve kullanıcıların can ve mal güvenliğinin tam olarak sağlanması amacı ile gerek kullanım hatalarından, gerekse harici müdahalelerden meydana gelebilecek tehlikelerin önlenmesi için kontrol yaptırmaktan sorumludur."

KOMŞULARINIZI ÖLDÜRMEYİN
Apartman yöneticilerinin komşularının hayatlarını riske atmamak için asansör bakımlarına gereken hassasiyeti göstermesi gerektiğini söyleyen MMO Antalya Şube Başkanı Hüseyin Barut, vatandaşlara şu uyarılarda bulundu: "Asansör kazalarının önüne geçmek, can ve mal kayıplarına zemin hazırlamamak için, asansörlerimizin bakımlarını ihmal etmeyelim. Konut yöneticilerinin göstereceği gayretler sayesinde kazaların önüne geçebileceğimize inanıyoruz. Site ve apartman yöneticilerinden bu konuda Antalya'mıza yakışır bir duyarlılık bekliyoruz.

CAN GÜVENLİĞİ İÇİN ÖNEMLİ
Denetimlerde, asansörlerin aylık bakımlarının yapılıp yapılmadığı, asansörün güvenli olup olmadığı belirlenecek. Asansör güvenli değilse gerekli yaptırımlar uygulanması sağlanacaktır. Bu anlamda site ve apartman yöneticilerimizin bakımlarını ve kontrollerini yaptırmaları daha güvenli asansör kullanımı için en önemli faktör olmaktadır. Asansör kontrolleri bir prosedür değil, can ve mal güvenliğimiz açısından bir gerekliliktir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asansör kabini tehlikeyle dolu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN