İnşaat sektörünün kalbi Kepez oldu

Kepez'de yaşanan nüfus artışı inşaat sektörüne yaradı. Kepez'de her gün 5 yeni inşaat başlıyor. Bölgede yeni ve lüks konutlar yükseliyor

Giriş Tarihi: 30.3.2013
Son dönemde yapılan yatırımlar ile çehresinde gözle görülür iyileşmeler olan Kepez ilçesi, inşaat firmalarının da gözdesi oldu. Antalya'nın en çok göç alan bölgesi olma ünvanını da elinde bulunduran Kepez'de yeni ve lüks konutlar ardı ardına yükselmeye başladı. Günden güne kalabalıklaşan Kepez'in nüfusu son 5 yıl içeri 94 bin 926 kişi arttı. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'nin 2012 yılı verilerine göre nüfusu 433 bin 961'e yükselen Kepez'de, ihtiyacı karşılamak için konut inşaatlarında da patlama yaşandı.

RUHSAT 13 KAT ARTTI

Kepez Belediyesi tarafından 2002 yılında 117 yeni konutun inşaatı için ruhsat verilirken 2012 yılında bu rakam 13 kat arttı. Geçen yıl bin 612 yeni inşaat için ruhsat verilirken, bölgenin görsel anlamda iyileştirilmesi amacıyla 59 yapıya da tadilat ruhsatı çıkarıldı. İlçede 2002 yılından bu yana inşaat sayısı her geçen yıl katlanarak artmaya devam etti. 2002 yılında 117 olan yeni inşaat başvuru sayısı, 2003 yılında 167'ye, 2004 yılında 289'a, 2005 yılında büyük bir artışla 628'e yükseldi. 2010 yılına gelindiğinde ise yeni inşaat sayıları 3 haneli rakamlara ulaştı. 2010 yılında bin 88 yeni inşaat ruhsatı verilirken 50 bina için tadilat izni çıkartıldı. 2011 yılında yüzde 50'lik bir artışla ruhsat sayısı bin 523'e yükseldi, 65 adet de tadilat ruhsatı verildi.

MERKEZDE ARAZİ KALMADI

Kepez bölgesinde yaşanan gelişmeleri değerlendiren Antalya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cem Oğuz, artışın en önemli sebebini Muratpaşa ve Konyaaltı'da yeterli arazi kalmamasına bağladı. Yeni yapılar için en uygun arazilerin Kepez ve Döşemealtı bölgelerinde bulunduğunu ifade eden Oğuz, "Bu bölgeler merkeze oranla daha ekonomik. Dolayısıyla halk bu bölgelere yöneldi" dedi.

ULAŞIM SIKINTI OLUR

Hızlı yapılaşmanın çeşitli sorunları da beraberinde getirdiğini ifade eden Oğuz, kentsel alt yapıyı düşünmeden günü kurtarmak için plan tadilatları yapıldığını söyledi. Altyapının yanlış planlanması halinde içinden çıkılmayacak sorunlar ile karşılaşılacağını belirten Oğuz, "Nüfus artışı ve yapılaşmanın artması kent içi ulaşımını etkileyecektir. Zaten şu anda felç olmuş durumda. Kapasitesini üzerinde bir yoğunluk o bölgenin ulaşımının kilitlenmesine yol açar" dedi.

İNŞAAT KALİTESİNE DİKKAT
Kepez'de yaşayanların ev alırken dikkat etmesi gerektiğini savunan Oğuz, vatandaşların birikimlerinin heba olmaması için inşaatlarda kullanılan malzemenin kalitesinin sorgulanması gerektiğini söyledi. İnşatlarda artış olmasının sektör adına sevindirici olduğunu da söyleyen Oğuz, sözlerine şu şekilde devam etti: "Sektör şu an mühendislerin değil, alaylıların elinde. İlkokul mezunu adam müteahhitliğe soyunuyor. İnsanlar kar marjlarını çok yüksek görerek işe giriyorlar sonra malzeme kalitesinden ödün verip sıkıntılı binalar ortaya çıkarıyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnşaat sektörünün kalbi Kepez oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN