Böbrek çıkışındaki darlık kapalı ameliyatla düzeldi

17 yaşına kadar böbrek çıkışında darlık hastalığı ile birlikte yaşayan hasta laparaskopik ameliyatla sağlığına yeniden kavuştu

Giriş Tarihi: 31.3.2013
17 yaşına kadar birlikte yaşadığı üreteropelvik darlık hastalığını, ağrılarının artması ile öğrenen Semih Öztürk, Medical Park Antalya Hastane Kompleksi'nde gerçekleştirilen operasyonla sağlığına kavuştu. Doğuştan üreteropelvik darlık olarak bilinen rahatsızlığı bulunan 17 yaşındaki Semih Öztürk, bu yaşına kadar hastalığı fark etmedi. Burdur'un Bucak ilçesinde yaşayan Öztürk, kasık ağrılarının artması ile hastaneye başvurdu. Burada doğuştan olan hastalığı tespit edilen Öztürk'e sağ böbrek çıkışının tıkalı olduğu ve bu ameliyatın laparoskopik yöntemle de yapılabileceği anlatıldı.

HASTALIK DOĞUŞTAN VARDI
Öztürk,bunun üzerine Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Üroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alim Koşar'a başvurdu. Çekilen ultrason ve yapılan tetkiklerde Öztürk'e kapalı ameliyat önerilerek operasyonu gerçekleştirildi. Doğuştan var olan hastalığının bugüne kadar fark edilmemesini hayretle karşılayan Öztürk, "Prof. Dr. Alim Koşar'a ve ekibine çok teşekkür ediyorum" dedi.

CERRAHİ TEDAVİ
Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Üroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alim Koşar ise hastalık ve hastanın durumunu şöyle özetledi: "Laporoskopik (kapalı sistem) yöntemle 17 yaşındaki Öztürk'ün, böbrek çıkım darlığı (üreteropelvik darlık) tedavi edildi. Laporoskopik işlemin avantajı hiç kesi olmadan hastanın ameliyatının yapılabilmesidir. Bu sayede hasta çok kısa bir sürede iyileşmektedir. Böbrek çıkım darlıkları daha çok doğuştan olan darlıklardır. Bu hastalarda belirtiler lonber ağrı, bulantı karında şişkinlik gibi semptomlardır. Bazen de bu hastalar ürüner sistem enfeksiyon bulguları ile hekime gelebilmektedir. Bazen de hiç belirti vermeden tesadüfen yapılan ultrasonografi gibi görüntüleme yöntemleriyle teşhis edilmektedir. Böbrek çıkım darlığının tedavisi ancak cerrahi yöntemlerle yapılabilmektedir. Son zamanlarda teknolojideki gelişmelerle bu rahatsızlık minimal invaziv bir yöntem olan laporoskopik yöntemle de tedavi edilmeye başlanmıştır."

OPERASYON YAPILDI
Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Üroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alim Koşar, Semih Öztürk'e kapalı ameliyat önererek operasyonu gerçekleştirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Böbrek çıkışındaki darlık kapalı ameliyatla düzeldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN