Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sarısu'da suç yanlış imarda

DSİ Bölge Müdürü Özgür, 3.5 yaşında çocuğun ölümüyle sonuçlanan Sarısu taşkınıyla ilgili sorunun kaynağının yanlış imar olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 31.3.2013
Antalya'da yeni göreve başlayan Devlet Su İşleri (DSİ) 13'üncü Bölge Müdürü Turkay Özgür, basın mensuplarıyla tanışma toplantısı düzenledi. DSİ Sosyal Tesisleri'nde gerçekleşen toplantıda çalışmalarla ilgili bilgi veren Özgür, DSİ'nin 2003'ten bu yana Antalya'ya 753 milyon liralık yatırım yaptığını açıkladı. DSİ'nin baraj, gölet, içme ve sulama suyu, ıslah, taşkın önleme yatırımlarının parasal büyüklüğü bir milyar liraya yaklaştığını ifade eden Özgür, bu yılki yatırım miktarının ise 109 milyon lira olacağını söyledi. Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Özgür, Şubat ayında 3,5 yaşındaki bir kız çocuğunun ölümüyle sonuçlanan Sarısu'daki taşkınla ilgili de konuştu. Sarısu deresinin Büyükşehir Belediyesi sınırlarında olduğunu hatırlatan Özgür, bölgedeki sorunun yanlış imar uygulamalarından kaynaklandığını ifade etti. Özgür, "Yatak kesilip daraltılmış. Yapılaşma var. Daha önce bir plan yapmış vermişiz. DSİ, her konuda elinden geldiğince destek olmaya çalışıyor" diye konuştu.

BİNA YAPILINCA GERİSİ ZOR

DSİ'nin çözüme katkı sağlamak için Sarısu ile ilgili çalışmasını yeniden revize edeceğini açıklayan Özgür, "Dere kesitini daraltan ne varsa onların temizlenmesi lazım. Bu tüm dereler için böyledir. Tüm kurumların bize sorması lazım. Her müdahale bir risktir. Müdahale edildikten sonra her şey zorlaşır. Bina yapılınca kaldırmak zorlaşıyor" dedi. Konuyla ilgili vatandaşa da görev düştüğünü vurgulayan Özgür, "Vatandaş bilinçli olacak. Taşkın sınırları dışındaki yapılaşma bu işin çözümü olacaktır. Herkes duyarlı olursa olur, yoksa acıları yaşarız" dedi.

DERE ISLAHINDA ÖRNEK ŞEHİR
Turkay Özgür, Antalya ve ilçelerine içme ve suluma suyu temin edecek, enerji kazandıracak ya da taşkın önleyecek Naras, Gökçeler, Kapıçayı, Küçük Aksu gibi barajlarla ilgili çalışmaların devam ettiğini belirtti. DSİ'nin kuruluş amacının taşkınlarla mücadele olduğunu anlatan Turkay Özgür, Antalya'nın taşkınla mücadelede örnek alınacak bir il olduğunu kaydetti. 2009'dan bu yana bin 572 kilometre dere ıslahı gerçekleştirdiklerini anlatan Özgür, "Bu çok önemli. İnsanlarımızın can ve mal güvenliğini teminde DSİ çok hassastır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sarısu'da suç yanlış imarda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN