Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haluk ÜNCEL: Büyükşehir'in hafiyeleri

Giriş Tarihi: 6.4.2013
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin ne kadar boş işlerle uğraştığının en güzel örneği, dün gazetelere yansıdı.
Olay şu:
Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü yetkilileri, yaptıkları incelemede Aksu bölgesine koydukları bankların yerinde olmadığını tespit ediyor ve Aksu Belediyesi'ni Büyükşehir'e ait malzemelerin üzerinde isim değişikliği yaparak kendisine mal etmekle suçluyor.
Ardından Aksu Belediyesi'nden bir açıklama geliyor ve aylar veya yıllar önce konulmuş bankların bakımı yapılmadığından metal aksamlarının küflendiği, ahşap aksamlarının ya çürümüş ya da kimliği belirsiz kişilerce tahrip edilmiş olduğu ifade ediliyor.
Şimdi, Büyükşehir Belediyesi Antalya'daki tüm hizmetlerini eksizlik olarak yerine getiriyormuş ki başka işleri güçleri kalmadığından hafiyeliğe soyunarak nerede bank, park, bahçe malzemeleri var onların peşine düşüyor.
Benim bu haberden çıkardığım sonuç bu… Varsa başka bir izahı lütfen yazın bizde yayınlayalım.
Yaklaşık 4 yılı aşkın bir süredir izliyorum; Büyükşehir sadece ve sadece ilçe belediyelerinin yaptığı ve yapacağı işlerden başka bir şey üretemiyor. Antalya için ses getirecek bir projeleri yok.
Neden mi?
Bakın kentin dört bir tarafına hizmet diye astıkları bilboardlara… Diyorlar ki; "Şu caddeyi güzelleştirdik"… Yaptıkları ne biliyor musunuz? Bazı yollarda düzenleme gerçekleştirmek, kaldırım yapmak ve asfalt dökmek… Aynısını hatta daha da güzelini yapan ilçe belediyeleri olduğunu ifade etmek isterim. İnanmayan varsa da gezdiririm, mukayese edin bakalım hangisi daha işlevine uygun ve güzel… Yani Akaydın ve ekibi belediyenin rutin işlerini büyük proje olarak kabul ediyor ve bunu da devasa bilboardlarla vatandaşa yutturmaya kalkışıyor.
Gelelim Büyükşehir'in ihalesini yapmaktan başka hiçbir dahli olmayan akvaryum meselesine… Özel firma ihaleye girmiş bilmem kaç yıllığına bu işi almış, parasını harcamış ve bir dev Akvaryum (Demek ki daha İstanbul Florya'dakini görmemişler neyse…) yapmış, işletmeye açmış ve işletiyor. Ancak bu Büyükşehir'in bilboardlarına hiç de böyle yansımıyor, sanki kendi yatırımları gibi sloganlarla süsleyip bunu da bize yutturmaya çalışıyorlar.
Yine bir bakıyorum "ASMEK' çalışmalarını yansıtan bilboardlar… Öyle bir ifade ediliyor ki mübarekler, başlarında Mustafa Akaydın'ın eşi Antalya Gönüllüler Derneği Başkanı ( Bu dernek de ayrı bir mesele ona da sıra gelecek) Günseli Akaydın olmak üzere öyle bir sahipleniyorlar ki ASMEK sanki onların eseri… İşin gerçeğini anlatayım; zamanın Büyükşehir Belediyesi Başkanı, şimdinin Antalya Milletvekili ve Ak Parti Genel Başkan yardımcısı Menderes Türel'in eşi Ebru Türel'in, tüm enerjisini harcayarak aylarca üzerinde çalıştıktan sonra Antalya'ya kazandırdığı en büyük projedir ASMEK… Bu uğurda ne sıkıntılar çekildiğini de iyi bilirim. En iyisi ve doğru olanı Günseli Akaydın'ın "Armut piş ağzıma düş" düşüncesinden feragat ederek bu projenin kendilerinden önceki dönemde yapıldığın belirtmek, varsa üzerine ne koydukları kısmını vatandaşa anlatmaktır. Doğru ve yakışanı da budur ama anlayana tabi… Dün Büyükşehir Belediyesi ile Aksu Belediyesi arasında yaşanan bank kavgası Büyükşehir'in ne kadar boş işlerle iştigal ettiğini aklıma getirdi ve Antalya için ne yaptıklarını hatırlattı. Baktım ki kocaman bir hiç… Yukarda bahsettiğimi gibi, Antalya için büyük projeler üretmek yerine, ufak tefek cadde düzenlemeleri, özel sektörün işletmelerini kendileri yapmışçasına lanse etmek, geçmişin emeğine sahiplenmek ve açılmış yerleri ikinci kez, hem de genel başkanlarına açtırmak gibi işlerle haşır neşir oluyorlar.
Bakalım başka belediyelerin alanlarına ektikleri çiçeklerin sayısını belirlemek için ne zaman ekip kurup, bu konunun üzerine gidecekler, onu bekliyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk ÜNCEL: Büyükşehir'in hafiyeleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN