Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya eğitim şantiyesi oldu

Hızla nüfusu artan Antalya'nın eğitim kurumları ihtiyacını karşılamak üzere, 122 okul, 13 pansiyon, 3 spor salonu, 2 halk eğitim merkezi, birer uygulama oteli ve sosyal tesis yapılıyor

Giriş Tarihi: 6.5.2013
Türkiye'nin nüfusu en hızlı artan şehri Antalya'nın eğitim kurumu ihtiyacını karşılamak üzere, kentin dört bir yanında inşaatlar yapılıyor. Şu anda 2 bin 72 derslikli 122 okul, 2 bin 724 öğrenci kapasiteli 13 pansiyon, 3 spor salonu, 2 halk eğitim merkezi, 90 yataklı uygulama oteli ve bir sosyal tesis yapılıyor. Anaokulu, ilk, orta ve lise düzeyindeki öğrenciler için olan bu yatırım, Türkiye'nin yarısından fazla şehrinde yapılan yatırıma yakın. Üstelik bu rakamlara Akdeniz Üniversitesi'nin yeni fakülte binaları ve paralı eğitim kurumları dahil değil. Bir yandan da Milli Eğitim Müdürlüğü, hayırseverlerle yeni okul yapılması için protokoller imzalamaya devam ediyor. Vali Ahmet Altıparmak'tan anında randevu alabilen, bürokratik engellere takılmayan hayırseverler, son 7 yılda 500 milyon TL, Milli Eğitim Bakanlığı ve İl Özel İdare de 300 milyon TL tutarında eğitim yatırımı yaptı.

ESKİ BİNALAR YENİLENECEK

Antalya'nın hayırseverleri, eğitime destekleriyle Türkiye rekorunu kırdı. Geçen yıl 392 bin öğrencileri varken bu yıl 417 bin öğrencileri olduğunu açıklayan Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, 80 il ve 50 ülkeden Antalya'ya olan göç yüzünden sürekli yeni yatırımlara ihtiyaç olduğunun altını çizdi. Fiziki yapılanmanın da dünya durmadıkça yetmeyeceğini belirten Gülay, "Örneğin Güzeloba İlkokulu 5 parçadan oluşuyordu, yağmur yağınca çocuklar iki bina arasında gidemiyordu. Şimdi yenisini yaptık. Bunun gibi eski okulları da yenileyerek yapıyoruz. Nüfus artışı olduğu müddetçe bunlar da ilave olacak" açıklamasını yaptı.

SÜREKLİ YENİSİNİ YAPACAĞIZ

Bakanlığın Kepez'deki 210 dönüm alan üzerine yapacağı 15 bin kapasiteli ortaöğretim öğrenci kampüsünün tüm planlamalarının bittiğini ilan eden Gülay, 2016 yılında bitmesini istediklerini söyledi. Bu projeyle fiziki olarak çok sıkıntılarının kalmayacağını belirten Gülay, "Belediyeler eğitim alanları oluşturdukça yeni okullar yapacağız. Bir yandan da eski okulları yenileyeceğiz" diye konuştu.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ OSMAN NURİ GÜLAY
SINIF MEVCUDU AZALMALI
Okul binası yeterli olsa da kalite standartlarını daha yükseğe çıkarmak adına çalışmaya devam etmek zorunda olduklarını vurgulayan Gülay, sınıflardaki öğrenci sayısını düşürmek istediklerini söyledi. Artık anasınıflarını okulların ana binası dışına çıkartmaya çalıştıklarını belirten Gülay, "Turizm kentiyiz, yatak sayısı gittikçe artıyor, turizm meslek liseleri yapıyoruz. Uzak yerlerde yaşayanlar için pansiyonlar yapıyoruz. Okullardaki spor salonu 4-5 yıl öncesinde 2 taneydi, şimdi 23 tane oldu" diye örnek verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya eğitim şantiyesi oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN