Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Perge'ye özel koruma

Perge'de yeni kamulaştırmalarla yapılacak çevre düzenlemesiyle MOBESE ve aydınlatma sistemi kuruluyor. Son kazılarda ise 7 tane yeni heykel ve yüzlerce değerli sikke bulundu

Giriş Tarihi: 14.5.2013
Benzersiz heykelleri ve yapısıyla dünyanın nadir antik kentlerinden olan Perge, yüzlerce yıldan sonra eski ihtişamına kavuşuyor. Yaklaşık bir milyon 200 bin metrekare büyüklüğündeki kentte yılın tamamına yayılan kazı ve onarım çalışmalarını devralan Antalya Arkeoloji Müzesi, 8 ay gibi kısa sürede rekor başarılara imza attı. Bitki temizliğiyle görünmeyen yapılar ortaya çıktı, kamulaştırmalara hız verildi.

YENİ HEYKELLER ÇIKTI

Kuzey ve batı yollarındaki kazılarda Artemis, Athena, sporcu, giyimli kadın gibi 7 tane heykel bulundu. Kazı ekibi yerde yatan ilk sütunu batı yolunda ayağa kaldırdı. Her kaldırılan kaidenin altından çıkan sikkeler, antik kentin geçmişi hakkında yeni bilgiler sunuyor. Çıkarılan sikkeler, Geç Roma ile Erken Bizans dönemleri olan 295 ile 305 yıllarında yapılmış. Bazıları 350 yıllarından Konstantin dönemine ait.

MOBESE KURULUYOR

Kaçakçılığı önlemek ve güvenliği sağlamak için, çevre düzenlemesi projesinin içine eklenen aydınlatma ve kamera güvenlik sistemi projesi de onaylandı. Kentin her yanı aydınlatılacak ve kameralarla donatılacak. Yeni yapılan etütlük eserlerin saklandığı kazı depolarının olduğu nekropol, otopark bölgesi dahil tüm noktalarda harekete duyarlı kamera gözetim sistemi olacak.

KAMULAŞTIRMALAR

Kentin kafe, otopark ve gişelerinin yer aldığı 20 dönümlük alan kamulaştırılıyor. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı Çevre Düzenlemesi Gezi Projesi tamamlanıp Koruma Kurulu'nca onaylandı. Kamulaştırma, onay bekliyor. Tamamlandığında gişeler 250 metre kadar güneye alınarak, gezi alanı genişletilecek. 13 bin metrekarelik 2 parsellik alan, Antalya Valiliği katkı paylarında biriken parayla kamulaştırıldı.

YAPILACAK İŞİMİZ ÇOK
Yapılacak çok iş olduğunu vurgulayan Kazı Başkanı Antalya Müzesi Müdürü Mustafa Demirel, kazıdan çok, onarım gerektiğini ifade etti. Geçen yıl 273 bin kişinin gezdiği ve heykel üretme ekolü olan kentin benzersizliğine işaret eden Demirel, "Sütunlu caddenin kuzey bölümünde 100 metre, batı bölümünde de 200 metrelik kazı çalışması devam ediyor. Cadde üstüne çok sayıda düşmüş sütun parçaları, heykeller, kaideler, çeşme ve heykel parçaları, 1,5- 2 metre toprak dolgu kaldırılınca açığa çıkıyor. Hafriyatın kaldırılmasını Aksu Belediyesi üstlendi" diye bilgi verdi.

TİYATRO VE STAT KURTARILIYOR
ANTİK kentteki tiyatronun drenaj sorunu da çözüme kavuşturuldu. Yapıda gevşemeler yaratan yağmur ve taban suyu, orkestradan dışarı pompalanıyor. Yaklaşık 7-8 bin seyirci kapasiteli tiyatronun sahne binası başta olmak üzere kazı çalışmaları yapılacak, restorasyonun ardından kullanıma da yönelik ziyarete açılacak. Ardından kentin stadı da onarılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Perge'ye özel koruma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN