EXPO simge yapısı yarışmayla seçilecek

Giriş Tarihi: 5.6.2013

EXPO alanında uygulanacak projeye için 15 gün içerisinde ihaleye çıkılacağını belirten Genel Sekreter, kule için yarışma planladıklarını söyledi

EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Selami Gülay, Antalya basını ile bir araya geldi. Gülay, çiçek ve çocuk temalı EXPO 2016 Antalya projesine ilişkin yürütülen çalışmalar, planlamalar ve beklentilere ilişkin değerlendirmede bulundu. EXPO alanında uygulanacak projeye ilişkin idari ve teknik şartnamelerin tamamlandığını açıklayan Selami Gülay, "Alanda uygulanacak proje ihalesine 10-15 gün içerisinde çıkılacak" dedi.

KULE İÇİN YARIŞMA

15 gün kendi internet sayfalarında ilan edeceklerini vurgulayan Gülay, "Çıkacak neticeyi, EXPO Ajansı Yönetim Kurulu'nun vereceği kararla uygulama projesi olarak, uygulayacağız" diye konuştu. Gülay, EXPO alanında yer alacak ve EXPO'nun simgesi olması planlanan kule tasarımı için ise proje yarışması açılmasının Yönetim Kurulu'nda tartışıldığını, ancak henüz net karar varılmadığını açıkladı. Alanda uygulanacak projeyle ilgili de bilgi veren Gülay, projede 80 dönümlük gölet, EXPO kulesi, tepesi, ormanı, ülke bahçeleri ile kendi kültürümüzü yansıtacak öğelerin yanı sıra Türkiye'nin ilk tarım müzesinin de olacağını söyledi. Gülay, proje kapsamında 6-10 bin kişilik bir de kongre merkezinin ve çiçek mezad yerininde planladığını ifade etti. Gülay, EXPO alanında güneş ve yenilenebilir enerji kaynaklarına ilişkin yatırımların da yer alacağını söyledi.

ULAŞIM YATIRIMı

Gülay, bölgeye raylı ulaşım için Ulaştırma Bakanlığı ile görüşmelerin sürdüğüne de değinerek, Karayolları 13'üncü Bölge Müdürü Mustafa Karademir'in, Kuzey Çevre Yolu'nun yatırım programına bu yıl alınması için başvurduklarını ve programa alınmaması halinde EXPO 2016'ya yetişmeyeceğine ilişkin sözlerine cevap verdi. Gülay, "Maksadını aşan bir açıklama oldu. Konuyla ilgili Bakanlığın talimatı bekleniyor" dedi.

EXPO'NUN LİMİTİ YOK
EXPO 2016 Antalya bütçesinin belirlenen 180 milyon lira ile sınırlı olmadığını vurgulayan Selami Gülay, proje kapsamındaki tüm yatırımların toplamda 1 milyar lirayı geçeceğini söyledi. Gülay, EXPO'nun bir limiti ve para sorunu olmadığını altını çizdi. 2014 başından itibaren alanda planlanan 100 ülke bahçesi için davetlere başlanacağını anlatan Gülay, 2016'da projeyle birlikte Antalya'ya 8 milyon ziyaretçi beklenildiği söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EXPO simge yapısı yarışmayla seçilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN