Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaz hastalıklarından çocukları uzak tutun

Çocuklarda en sık görülen yaz hastalıkları konusunda bilgi veren Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Özer, önerilerde bulundu

Giriş Tarihi: 30.6.2013
Medical Park Antalya Hastane Kompleksi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Seda Özer, çocuklarda yaz aylarında en sık görülen hastalıkların, güneş yanıkları, güneş çarpması, burun kanamaları ve böcek sokmaları olduğunu ve bu konuda ailelerin dikkatli olması gerektiğini belirtti.

TAVSİYELER
Çocukları yaz hastalıklarından korumak için bazı tavsiyelerde bulunan Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Çocuk Hastalıkları Bölümünden Uzm. Dr. Seda Özer, "Öncelikle güneş çarpmalarından korunmak için güneş ışınlarının dik geldiği 10.00 ile 15.00 saatleri arasında açık havaya mümkün olduğunca çıkılmaması, bol sıvı tüketilmesi, en az 50 koruma faktörlü koruyucu güneş kremi kullanılmasının büyük önem taşımaktadır. Aşırı terlemeye bağlı ter bezleri kanallarının tuzla tıkanması sonucu isilik olarak bilinen cilt lezyonlarına karşı hergün ılık suyla banyo yapılması önemlidir" dedi.

İSHALE DİKAT
Yaz aylarında çocuklarda en sık rastlanan hastalıkların başında ishalin geldiğini vurgulayan Uzm.Dr. Seda Özer, "İshal ve mide-bağırsak enfeksiyonlarından korunmak için içilen sulara ve aldığımız yiyeceklere dikkat etmeliyiz. Özellikle ambalajlı satılan ürünler tercih edilmeli ve açıkta satılan hiçbir ürün alınmamalıdır" diye konuştu. Havuzda oluşabilecek enfeksiyonlar hakkında da bilgi veren Uzm. Dr. Seda Özer, "Havuzda bulaşan enfeksiyonların başında gözde kızarıklık, çapaklanma, akıntı ve sulanmayla seyreden göz hastalıkları yer almaktadır. Korunmak için havuz gözlüğü kullanılabilir. Havuz kullanımından dolayı deride oluşabilecek mantardan korunmak için, havuza girmeden önce mutlaka ayak mantarlarına karşı kullanılan özel bir solüsyon kullanmak gerekir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaz hastalıklarından çocukları uzak tutun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN