Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Raftingçiler umutlandı

Giriş Tarihi: 4.7.2013
Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Köprülü Kanyon'da bir aydır istedikleri turizm canlılığını bulamayan raftingciler, 5 gündür Avrupa ve yerli turist hareketliliği yaşıyor. Antalya bölgesinin su sporlarında en ayrıcalıklı parkuru olan Beşkonak Köprülü Kanyon Milli Park alanında su sporları canlılığı başladı. Köprülü Kanyon'da 40 su sporu işletmesi yıllık 1 milyon yerli ve yabancı turiste rafting ve kano su sporu yaptırıyor. Bölgede raftingciler, bu sene sezonu İranlıların milli bayramı olan 2 haftalık Nevruz Bayramı tatilinde açmıştı. Raftingciler, İran parasının değer kaybetmesine bağlı 4 bin 500 Acem turiste su sporu yaptırabilmişti.

HEDEF 1 MİLYON

Beşkonak Karabük Turizmi Geliştirme Kooperatifi Başkanı Refik Armağan, Köprülü Kanyon'da bir aydır süren rafting durgunluğunun sona erdiğini söyledi. Son 5 gündür yerli turist ve Alman, İngiliz, Rus, Hollanda, Belçika ve İskandinav ülke turist hareketliliği yaşadıklarını belirten Armağan, yoğunluğun yüzde 70'ni yerli turistlerin oluşturduğunu kaydetti. Geçen yıl Beşkonak Köprülü Kanyon'da 1 milyon yerli ve yabancı turistin rafting ve kano su sporu yaptığını hatırlatan Armağan, bu yılda aynı rakamı yakalayacakları umudu içinde olduklarını kaydetti.

20 MİLYON DOLAR

Armağan, "Bir aydır son yılları en durgun dönemini yaşadık. Son 5 gün içindeki hareketlilik yüzümüzü güldürdü. Yerli turizm ve Avrupa turist hareketliliği çok canlı. Geçen rafting sayesinde ülke ekonomisine 20 milyon dolar ekonomik girdi sağladık" dedi.

50 EUROYA YÜKSELMELİ
Manavgat Turizm Altyapı Birliği(MATAB) Başkanı Recep Barut, bölgede su sporları işletme yetkisinin birliklerinde olduğunu söyledi. Köprülü Kanyon'da su sporlarını markalaşmasına yönelik Orman ve Su İşleri ile Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte çalışma yaptıklarını aktaran Barut, hedeflerinin bölgede 5 ile 10 euroya su sporu yapımı yerine 50 euroya yaptırmak olduğunu kaydetti. Barut, "Köprülü Kanyon su sporlarında en ayrıcalıklı yer. Bölgede 5 ile 10 euroya rafting yapılıyor. MATAB olarak bölgeyi dünya markası yapmak istiyoruz. Sürdürülebilir su sporu turizmi için fiyatlar dünya standartlarında olmalı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Raftingçiler umutlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN