Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güneş çocuğunuzu çarpmadan önlem alın

Giriş Tarihi: 5.7.2013

Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Yürürer, güneş ve sıcak çarpmalarını anlattı

Yaz ayları; güneşin tadının çıkarıldığı havuz ve deniz eğlenceleriyle, her günü çocuklar için oyun niteliğinde geçerken, bazı hastalıklara da davetiye çıkarıyor. İsilik ve pişiklerden, güneş ve sıcak çarpmalarına kadar, çocukları huzursuz eden birçok rahatsızlığın kaynağı olan aşırı sıcaklara karşı hazırlıklı olmak gerekiyor. Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Denizay Yürürer, yaz sıcaklarının neden olduğu güneş ve sıcak çarpmaları hakkında bilgi verdi.

RÜZGARSIZ GÜNLER

Güneşin zararlı ışınlarının, yazın sıklıkla deniz ve havuzda zaman geçiren ya da günün en sıcak saatlerinde dışarıda oynayan çocuklar için önemli bir tehdit oluşturduğunu belirten Uz. Dr. Denizay Yürürer, "Özellikle öğle saatlerinde, güneş ışınlarının dik açı ile geldiği zamanlarda çocukların doğrudan güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmaları sonucu güneş çarpmaları meydana gelmektedir. Aşırı sıcaklarda beden ısısını ayarlayan mekanizmanın bozulmasına bağlı olarak gelişen çarpmalar, daha çok çocuklarda görülen tipik bir yaz hastalığı olarak bilinmektedir. Güneş çarpmaları riski rüzgarsız günlerde artmaktadır" dedi.

YÜKSEK ATEŞ
Çocuklarda güneş çarpmasının en sık görülen belirtilerinin; baş ağrısı, bulantı, kusma, yüksek ateş, terleyememe, sinir sistemi bozuklukları, sersemlik, yürümede bozukluk, ruhsal durum bozuklukları ve bilinç kaybı olduğunu açıklayan Uz. Dr. Yürürer, "Havale, solunumda düzensizlik ve 41 derece üzerinde ateşle birlikte deride kızarıklık da varsa, 'sıcak koması' ihtimali yükselmektedir. Böyle durumlarda çocuk komadan bile sinir sisteminde kalıcı hasar olabilmektedir" dedi.

ÇOCUK GÜNEŞTE KALMAMALI

Güneş çarpmalarına karşı alınabilecek ilk önlemin, çocukların 10.00 ile 15.00 saatleri arasında güneş ışınlarına direkt maruz kalmalarını engellemek olması gerektiğini belirten Yürürer, "Yaz güneşi ve aşırı sıcaklardan çocukların korunması, kenarlıklı şapka ve uzun kollu t-shirtlerin tercih edilmesi önerilmektedir. Bebekler için gölgelikli bebek arabası kullanımı, güneşin zararlı etkilerini hafifletecektir. Ayrıca yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler güneşe çıkmadan yarım saat önce sürülmeli."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneş çocuğunuzu çarpmadan önlem alın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN