Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaş turizmine ayar

Kaş Kaymakamlığı tarafından, 2013 Turizm Sektör Toplantısı düzenledi. Toplantının ardından sezon içinde uygulanmak üzere 15 maddelik yeni bir eylem planı hazırlandı

Giriş Tarihi: 7.7.2013
Antalya'nın önemli turistik ilçelerinden Kaş'ta Kayömakamlık, yaz sezonu öncesi kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile 2013 Yılı Turizm Sektör Toplantısı gerçekleştirdi. Toplantı sonunda görüşülen sorunların çözümü amacıyla 15 maddelik bir eylem planı hazırlandı. Sorunları değerlendiren Kaymakamlık yetkilileri, toplantı sonrası aldıkları kararları Kaş Kaymakamı Selami Kapankaya'nın imzası ile Patara Köy Muhtarlığına, Kaş Kalkan Kıyı Bandı Turizm Altyapı Hizmet Birliği Başkanlığına, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığına, Şoförler Odası Başkanlığına, Kumluca Ticaret Odası Kaş Temsilciliğine, Kaş Restorancılar Derneğine ile Kaş Turizm ve Tanıtma Derneğine tebliğ etti.

SORUNLAR

Sektör temsilcileri ile yapılan toplantının gündemini oluşturan sorunların en başında gürültü kirliliği yer aldı. Yetişmiş personel sıkıntısı, hanutçuluk, otopark ve çöp sorunu, kaldırım işgali, tabelaların oluşturduğu görüntü kirliliği gibi konular toplantının en göze çarpan sorunları olurken, turizmin 12 aya yayılması ve ulusal ve uluslararası fuarlara katılma konuları da masaya yatırıldı.

FİYATLAR SABİTLENDİ

Toplantının ardından yapılan değerlendirmede turizme olumsuz etkileri olan sorunlar hakkında 15 maddelik bir eylem planı hazırlandı. Kaş Kaymakamı Selami Kapankaya tarafından alınan kararların ilk sırasında turistlerin en çok şikayetçi olduğu konuya çözüm olması için ilçedeki tüm restoran ve turizme hizmet eden işletmelerin fiyat listeleri ile menülerini görünen yerlere asmaları istendi. Uygulanacak fiyat tarifelerinin belediye başkanlığına veya esnaf ve ticaret odasına onaylatılmasını isteyen Kapankaya, fiyat uygulamasında yerli- yabancı diye bir ayrım yapılmasını kesin bir dille yasakladı.

İFŞA EDİLECEK
Hanutçuluk ve çığırtkanlık yapanlar hakkında yasal işlem yapılacağını ve Kaymakamlık tarafından kamuoyuna ifşa edileceğini açıklayan Kapankaya, kaldırım işgalinin sona ermesi için de bazı kararlar aldı. İşletmelerin caddeye bakan ana sınırını 100 santimetre aşması halinde zabıta tarafından işlem yapılacağını belirten Kapankaya, eski tabelaların yenilenmesi ve fazla olan tabelalarında kaldırılmasını istedi.

KILIK KIYAFET DEVRİMİ YAPILDI
Kılık kıyafet konusunda da yeni kurallar getiren kararname, günübirlik teknelerin çalışanları ile diğer tüm işletmelerin personeline tek tip kıyafet giydirmesini ve her personelin yakasında tanıtım kartı olmasını zorunlu kıldı. Taksi şoförlerini de kapsayan uygulamanın yanı sıra esnaf ve vatandaştan ilçe mirasının korunması, yeşillendirilmesi ve mevcut durumun daha da iyileştirilmesi için gerekli tedbirleri alınması istendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaş turizmine ayar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN