Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Işık YARGIN: Uyanış

Giriş Tarihi: 22.7.2013
Güzel bir yaz akşamı. Deniz ve mehtap, uzaktan gelen muhteşem bir ses, sanat müziğinin unutulmaya yüz tutmuş bir şarkısını kulaklarımıza ulaştırıyor. Her şey şiirsel. "Kapıldım gidiyorum bahtımın rüzgarına..." Hipnozdan uyandırılırken parmağın şaklatılması gibi bir etki yaratıyor şarkının sözleri ve beni dünyanın gerçeklerine uyandırıyor.
Öyle günlük gailelere falan uyanmak da değil, ne alaka denilebilinir cinsinden.
Sırlar, şifreler çözülüyor mu? Görece olmakla birlikte daha ne olacak ilim de irfan da gelecek için gerekeni yaptı mı? Yoksa 'benden sonra tufan' yaşadığımız yüz yıl nokta, nokta, nokta salvolarımın arasından hooopp dünyanın çevre ile imtihanına uyanmak benimkisi. "ey ufuklar diyorum, yolculuk var yarına..."Algılarım gün içinde 'Beyaz' adını vererek korumaya aldığım kutup ayısı sahibi olmam girişimimle seçip duruyorlar.
Dünya'da ve Türkiye'de ekolojik yıkım her geçen gün artıyor. İnsanoğlunun yarına yolculuğu gezegeni yok edici faaliyetlerin çoğunlukta olduğu planla yürüyor. www.1milyonkahraman.org Greenpeace örgütünün Kuzey Kutbu'na dikkat çekmek için başlattığı yeni eylem planının duyurulduğu mecra. Bu inisiyatifi kullanma gerekçeleri bu sitede detaylı anlatılmış, özetle Kuzey Kutbu'nda buzullar eriyor. Sebebi petrol gibi fosil yakıtlar tüketmemiz. Şirketlerin umurunda değil, dertleri eriyen sulardan petrol çıkarmak.
Neticesinde kutup ayıları yok olacaklar.
Greenpeace tüm dünyada olduğu gibi ülkemizden de 1 milyon kahraman bularak bu gezegeni çocuklarımıza miras bırakmak için güç birliği oluşturarak başarmak için tüm bireylere sorumluluk çağrısı yapıyor.
Ülkemizin yoğun siyasi gündeminin merkezinde anayasa çalışmaları var.
Türkiye'nin her meselesinin meclis çatısı altında açıklıkla konuşulup, üzerinde tartışıldıktan sonra toplumun beklentilerini de karşılayacak bir mutabakat metni yeni anayasamız olsun istiyorum. Anayasayı hep bir uzlaşma metni olarak ele alıyoruz geçmişten bugüne birikenleri temizleyen siyasi bir metin hep konuştuğumuz. Oysa yeni zamanda yapılan anayasalar 'ekolojik anayasa' taleplerini karşılayacak şekilde tasarlanıyor.
Tıpkı insan hakları gibi, doğanın da hakları olduğu tartışılıyor. Alakadarları mutlaka ekolojik anayasa teklifini TBMM ye iletmişlerdir. Ama toplumu oluşturan her bir bireyin bilinçlenmesi doğanın haklarının anayasal güvence altına alınmasında kararları etkilemesi şart. Eğer, dünyada ve ülkemde başarılırsa "bahtımızın rüzgarına" kapılıp gitmekten kurtulmak olası.
Benim 'Beyaz' acıkmıştır. Ben onu büyütmeye gidiyorum. Sizin de bir kutup ayınız olsun, ekolojik anayasamız da olsun. Çocuklarımızın geleceği için...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Işık YARGIN: Uyanış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN