Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sporun başkenti

Giriş Tarihi: 26.7.2013

Stadyum inşaatını inceleyen Bakan Kılıç, yapılacak yatırımlarla Antalya'nın, Türkiye'de spor turizminin başkenti olacağını, turizmde ikinci 6 ayın da kurtarılacağını ifade etti

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Antalya'da bir ay önce telemini attığı 33 bin kapasiteli stadyumun inşaatında incelemelerde bulundu. Vali Sebahattin Öztürk, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu ile birlikte inceleme yapan Bakan Kılıç, çalışmalar hakkında müteahhit firma yetkililerinden bilgi aldı. Stadyum inşaatını hedeflenen süre içerisinde bitirilmesinin önemine dikkat çeken Kılıç, çalışmaların gece de sürdürüldüğü anlatılınca, Meltem Mahallesi sakinlerinin rahatsız olup olmadığını sordu. İnşaatı inceledikten sonra habercilere açıklamalarda bulunan Bakan Kılıç, SABAH Akdeniz muhabirinin, "Stadyum projesinde değişiklik olacak mı? sorusuna, "Projenin teknik detaylarında müteahhit firma, TOKİ, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve mimarlık mühendislik ofisi ile bazı müdahelelerle yapılabilir. Uygulama sırasında ortaya çıkabilecek bir takım ihtiyaçları karşılamak amacıyla yapılabilir. Projenin özünde bir değişiklik sözkonusu değil" diyerek yanıt verdi.

SIRADA SALON VE HAVUZ VAR

Stadyum inşaatının bitmesinden sonra Antalya'nın, uluslararası spor müsabakalarına doğrudan evsahipliği yapabilen kent kimliğini kazanacağına anlatan Kılıç, kentin diğer spor altyapısına yaptıkları yatırımlarla Antalya'yı spor turizminin merkezi olarak konumlandırmayı planladıklarını söyledi. Bakan Kılıç, şöyle devam etti: "Yılın 6 ayında Antalya'da turizm yoğunluğu var, ikinci 6 ayda Antalya'da milyar dolarlık turizm yatırımları maalesef bomboş. Yılın ikinci 6 ayına yönelik bir doldurma operasyonudur aslında bizim yaptığımız. Bir kaç ay içinde gelip 10 bin kapasiteli spor salonun temelini atacağız. Ondan birkaç ay sonra yine Antalya'da olacağız. Atlama kuleli 3 bin seyirci kapasiteli olimpik yüzme havuzunun temelini atacağız. Bütün bunlar, irili ufaklı diğer yatırımlarımızla gayemiz belli, net. Antalya'yı spor kenti yapmak, Antalya'yı uluslar arası spor organizasyonlarının Türkiye'deki evsahibi kentleri arasında katmak. Bir diğeri de spor turizminin merkez kenti olarak Antalya'yı konumlandırmak."

ATATÜRK STADI NE OLACAK?

Yapılacak yatırımlarla Antalya'da yılın ikinci 6 ayını canlandırmış olacaklarını belirten Bakan Kılıç, Atatürk Stadı'nı da dünyanın 1 numaralı okçuluk tesisine dönüştüreceklerini açıkladı. Atatürk Stadı'nın bölgesel SİT alanı olduğuna dikkat çeken Bakan Kılıç, "Orayı ekonomik olarak değerlendirmek mümkün değil. Orayı yıkıp yeniden bir stadyum yapmak da mümkün değil. Ancak bu stadyumla ilgili revizyon projeleri üzerinde arkadaşlarımız çalışıyor. Orada, dünyada olmayan bir okçuluk tesisini hem Türkiye'ye, hem de Antalya'ya kazandırmayı hedefliyoruz. Bizim ata sporumuz sadece güreş ve binicilik değil. Okçuluk da bizim ata sporumuz. Atatürk Stadı'nı, dünyanın 1 numaralı okçuluk merkezine dönüştürerek Antalya'yı dünyada okçuluğun başkenti haline getirmeyi hedefliyoruz. Hem çocuklarımız yetişecek, hem de dünyanın en büyük şampiyonaları Antalya'da düzenlenecek" diye konuştu.

ANTALYALILARA ÇAĞRI
Antalya'daki tüm ekonomik, sosyal ve sivil toplum örgütleri ile siyasi partileri de kentteki yatarımlara sahip çıkmaları çağrısında bulunan Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü: "ATSO, ATB, AGC, Mimarlar Odası, diğer odaların Antalya temsilcilikleri, ekonomi örgütlerinin Antalya'daki şubeleri, Antalya'ya özel SİAD'lar, bütün bunların bahsettiğimiz bu spor turizmi vurgusuna sahip çıkmaları lazım. Sadece iktidar partisinin değil muhalefet partilerinin Antalya teşkilat ve temsilciliklerinin de bu vizyona sahip çıkmaları lazım

BAKAN'DAN AVM İDDİALARINA YANIT
Bakan Kılıç, "Muhalefette AVM yapılacağı endişesi var, doğru mudur?" sorusuna da şöyle yanıt verdi: İmar planı ayrı şeydir, inşaat projesi ayrı şeydir. İki projeyi birbiriyle karıştırdığımız zaman işin içinden çıkamayız. Biz araziyi TOKİ'ye veriyoruz. Arazi üzerinde ne yapılacağı konusunda bizim bir tercihimiz ya da tasarrufumuz olmayacak. Bütün bu yatırımlarla Antalya Türkiye'nin spor turizmi başkentine dönüştürülürken elbette bir kaynak ihtiyacı olacak. Bu kaynak ihtiyacının da bir yerlerden karşılanması gerekecek. Bizim 100. Yıl'daki arazi herhangi bir vakfın, yerel yönetimin, belediyenin, derneğin elinde bulunsa bu araziyi 100 yıl boyunca yatırır mı? Yoksa kullanır mı? Antalyalıların bu soruları kendilerine sorması lazım. Arazi Hazineye'ye aitse, arazi Gençlik ve Spor Bakanlığı'na aitse yeşil alan olsun. Belediyeye aitse emsali yükseltilsin, ekenomiye kazandırılsın, belediyeye gelir getirilsin, belediye o parayla diğer yatırımlarını finanse etsin. Kıymetli arazilerle ilgili elbette bir takım değerlendirmeler olacak. Şu ana hiçbir yerde bizim ağzımızdan AVM lafı çıkmadı. Nihayetin biz bu işi TOKİ'ye yaptırıyoruz. Ve araziyi de buna mukabil TOKİ'ye veriyoruz. Elbetteki onlar da bu araziyi değerlendirmek isteyecek."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sporun başkenti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN