Boşa destek vermedi

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu'nun yardımıyla Türk vatandaşlığına geçen Spartak Laçugin, LYS'de Türkiye 321'incisi oldu. Laçugin başarısını, Çavuşoğlu'na adadı

Giriş Tarihi: 29.7.2013
Antalya'ya 16 yıl önce annesi ile birlikte yerleşen ve kardeşi Sergey (22) ile birlikte 18 yaşını doldurana kadar ikamet tezkeresi ile ilk ve orta öğrenimini tamamlayan Spartak Laçugin'in (24) eğitim mücadelesi, LYS'de derece ile sonuçlandı. Kardeşi ile yükseköğretime devam etmek istemesi sonrası, 18 yaşını doldurduğu için vatandaşlık belgesi istenen Spartak Laçugin, 2009 yılında Ankara'da bulunan Özbekistan Büyükelçiliği'ne başvurmasına rağmen sonuç alamamıştı. Laçugin kardeşler, 3 yıl süre ile "vatansız" kalmıştı.

ÇAVUŞOĞLU ÇÖZMÜŞTÜ
Eşinden ayrılıp Türk vatandaşlığına geçen anneleri Yelena Laçugin ile Özbekistan'dan gelip Antalya'ya yerleşen Rus asıllı kardeşlerin sorunu, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu'nun girişimi ile çözümlenmişti. Çavuşoğlu'nun İçişleri ve Dışişleri bakanlıklarıyla yaptığı görüşmeler sonucu Özbek kardeşlerin Türk vatandaşı olmaları sağlanmıştı. Kardeşlere, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduklarını belgeleyen nüfus cüzdanlarını da geçen yıl Çavuşoğlu teslim etmişti.

KENDİSİNE BORÇLUYUM

Spartak Laçugin, Türk vatandaşlığına geçtikten sonra bu yıl girdiği LYS'de büyük bir başarıya imza atarak Türkiye 321'incisi oldu. Antalya Gazi Anadolu Lisesi'ni birincilikle bitiren Laçugin, Boğaziçi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Çeviribilim Bölümü'ne yerleşti. Laçugin, "Başarımı, bize ağabeylik yapan ve yeni bir hayata başlamamızı sağlayan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu'na borçluyum" diye konuştu.

AZ DAHA PES EDECEKTİK

Vatandaşlık sorunlarını geçen yıl Çavuşoğlu'na ulaştıran kardeş ise Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzik Bölümü öğrencisi Sergey Laçugin olmuştu. Sergey Laçugin, "Artık pes etmek üzereydik. Kimse yardım etmek istemiyordu. Çavuşoğlu'nu karşımıza Allah çıkardı. Doğru insana doğru yerde rastladık. Başarımızı ona borçluyuz" dedi.

YENİDEN HAZIRLANDI

Nüfus cüzdanı olmadığından dolayı üniversite sınavlarına giremediğini anlatan Spartak Laçugin, "Geçen sene Türk vatandaşlığına geçtikten sonra 3 yıl ara verdiğim üniversite sınavlarına tekrar çalışmaya başladım. Dershaneye gitmeye başladım. Aynı zamanda iş bulup çalıştım. Bazen işten üniformayla dershaneye gidiyordum. Ancak hedefim büyüktü ve çok çalıştım" diye konuştu.

ÖZEL STATÜ

Spartak Laçugin'in başarısı, Çavuşoğlu'nu da gururlandırdı. Bir yıl önce Sergey Laçugin'in gitar çaldığı bir etkinlikte, Laçugin kardeşlerin vatandaşlık sorunu hakkında bilgi sahibi olduğunu anlatan Çavuşoğlu, "Hem üniversite sınavına girememeleri, hem de sağlık hizmetlerinden yararlanamamaları beni üzdü. O dönem İçişleri Bakanı olan İdris Naim Şahin Bey'e durumu anlattım. Özel statüden ikisine de vatandaşlık" aldık diye konuştu.

İNSANİ BİR OLAY
Üç yıllık bir zamanın geçmesine ve ayrıca bir işte çalışmasına rağmen Spartak Laçugin'in sınavlara büyük bir gayretle hazırlandığını ve derece yaptığını söyleyen Çavuşoğlu, "Türkiye 321'inciliği, kolay bir başarı değil. İyi ki bu desteği vermişiz. Bu desteğimiz, bu başarı ile sonlandı. Buna vesile olduğum için çok memnunum. Bu insani bir şey, kesinlikle siyasi bir yanı yok. Cenab-ı Hak bize nasip etti" dedi.

GÖRÜŞÜYORUZ
Vatandaşlık verilmesinin ardından da Laçugin kardeşlerle iletişimlerinin sonlanmadığını anlatan Çavuşoğlu, "Telefonla düzenli olarak görüşüyorduk. Aynı dinden olmasak da dini ve milli günlerde, kandillerde, bayramlarda hep mesaj atıyorlar. Çok nazik ve terbiyeli çocuklar. Yılda iki üç kez de etkinliklerde görüşüyoruz. Anneannelerini ve aile üyelerini benimle tanıştırdılar" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boşa destek vermedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN