Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doç. Dr.Gökmen Gemici: Gençlerde görülen kalp hastalıkları

Giriş Tarihi: 4.8.2013

Gençlerde görülen kalp hastalıklarının önemli bir kısmını doğumsal kalp hastalıkları oluşturmaktadır.
Ancak son yıllarda edinsel (doğumsal olmayan; sonradan gelişen) kalp hastalıklarının gençlerde görülme oranında da artış izlenmektedir. Toplum genelinde edinsel kalp hastalıklarının daha genç yaşta ortaya çıkmasının başlıca nedeni nüfusun önemli bir kısmının artık kentlerde yaşamaya başlaması ile hayat tarzında görülen değişimdir.
Daha çok insanın kentlerde yaşaması ile geleneksel Türk Mutfağı'nın yerini tuz, yağ ve karbonhidrat ağırlıklı 'fast food' yiyecekler almaya başlamıştır.
Beslenme tarzındaki bu değişiklik obezite (şişmanlık), hipertansiyon ve şeker gibi kalbi zorlayan hastalıkların görülme sıklığını artırmaktadır. Ayrıca hızlı kentleşme ve bu hıza ayak uyduramayan alt yapı nedeniyle gençlerin önemli bir bölümü spor yapacak alanlar bulamamaktadır.
Bundan başka, ilköğretim yıllarından itibaren başlayan ve üniversiteye dek devam eden yoğun sınav temposu, ebeveynlerin çocuklarını spora yönlendirmede isteksiz davranması sonucunu doğurabilmektedir.
Dahası, gençlerin hiç dışarı çıkmadan, oda içinde bilgisayar aracılığı ile 'sosyalleşmeleri' ve neredeyse tamamen hareketsiz bir hayat sürdürmeleri başka bir önemli sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.
Sigaraya başlama yaşının giderek düşmesi ile uyuşturucu/uyarıcı madde kullanımındaki yaygınlaşma da gençlerin çok erken yaşta kalp hastalıkları dahil çok sayıda sağlık sorunu ile karşılaşmalarına neden olmaktadır.

NELER YAPILABİLİR?

1. Ebeveynlerin eğitimi ile çocukların/ gençlerin bilinçli beslenme alışkanlığı kazanması için gerekli yönlendirmelerin yapılması.
2. İlköğretimden başlayarak çocukları ve gençleri spora yönlendirme.
3. Kötü alışkanlıklar ile ilgili çok küçük yaştan itibaren bilgilendirme ve etkili mücadele.
4. Aile bireylerinde erken yaşta kalp hastalığı bulunan gençlerin sağlık kuruluşlarından yardım alması önerilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doç. Dr.Gökmen Gemici: Gençlerde görülen kalp hastalıkları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN