Çılgın proje çiftçiyi yaktı

Giriş Tarihi: 7.8.2013

Antalya Altınova ve Lara'daki çiftçilerin sulama yaptığı DSİ kanalının taşınması çalışmasında su kesintileri yüzünden, 5 köyün ürünleri susuzluktan yanıyor

Altınova'da Çılgın Proje başlığıyla yapılan yol genişletmesinde DSİ kanalının 5- 10 metre taşınması sırasındaki su kesintileri yüzünden, 5 köydeki çiftçilerin ürünleri sıcaktan yandı. Darlığı nedeniyle sürekli trafik kazalarının yaşandığı ve bölgede büyük şirketlerin nakliye araçlarının sıkıştığı Sinan Mahallesi Hanımeli Caddesi'ndeki bin 800 metre uzunluğunda ve 5 metre genişliğindeki yolun, 15 metreye çıkartılması için geçen Kasım ayında çalışma başlatıldı. Yıl sonuna kadar bitmesi beklenen proje kapsamında, bin 600 metreküp betonun dökülerek yeni sulama kanalı oluşturulacak.

5 MAHALE SUSUZ

Kepez ile Altınova'yı birbirine bağlayarak bölge insanına kolaylık sağlayacak yoldaki yeni kanala dökülen beton, eski kanaldan sızan suyla tehdit ediliyor. Yüklenici firma yeni dökülen betonun su altında kalmaması için, suyu Düden'den gelen ve denize dökülen kanala bağlıyor. Su kesilince de Sinan, Yeşilgöl ve Güzeloba Mahallelerinin yarısı, Yeşilköy ile Güzelbağ mahallelerinin tamamı susuz kalıyor.

BAŞKA ALTERNATİF YOK

Tarla, sera ve bahçelerindeki mısır, domates, biber, pırasa, zeytin, nar, limon, portakal gibi ürünlerinin kurumaya başlamasına isyan eden Yeşilköylüler, kanal inşaatına giderek yüklenici firmanın müteahhitleriyle sık sık tartışıyor. Sulama için sondaj gibi başka alternatifi olmayan yaklaşık bin 100 dönümlük Yeşilköy ile 2 bin dönümlük Güzelbağ Mahallelerinde hemen herkes çiftçilik yapıyor.

HAYVANLAR DA SUSUZ KALDI
Mahalelerindeki kanallarda yaşayan su kaplumbağaları, balıklar, kurbağalar, kuşlar gibi hayvanların da susuz kaldığını belirten Koca, "Geçen gün bir yılan, susuz kalınca eve girdi. Başka yılanlar da girebilir diye panik yaşıyoruz" dedi. Zeytinlerinin döküldüğünü, tarla ürünlerinin hasat edilemez hale geldiğini belirten 57 yaşındaki Zehra Akyüz ise "Benim aylığım yok, yıllığım yok. Bana devlet vermiyor ki ekmeğimi. Başka gelirimiz yok. Pırasalarımı çeşmeden suladım, su parası ne gelecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çılgın proje çiftçiyi yaktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN