Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Engellilere deniz engeli

Sakatlar Derneği Antalya Şube Başkanı Mehmet Karavural, turizmin başkentinde denizden uzak bir hayat sürmek zorunda kaldıklarını söyledi

Giriş Tarihi: 16.8.2013
Antalya'da yaşayan engelli vatandaşların herkesin faydalandığı imkanlardan yararlanabilmesi için uzun süredir mücadele ettiklerini ifade eden Sakatlar Derneği Antalya Şube Başkanı Mehmet Karavural, Antalya gibi bir deniz şehrinde denizden uzak bir hayat sürdürdüklerini söyledi. Antalya'da halen engellilerin bağımsız olarak denize girip çıkabileceği bir alanın bulunmadığını aktaran Karavural, "Bırakın denizi plajını bile kullanabileceğimiz alanlar dahi yeterli değil. Engelliler için daha önce yapılanlar sadece plaj düzenlemeleriydi. Denize girebilmemiz için değil sadece plaja giriş çıkışımızı kolaylaştıracak rampaydı" dedi.

UYGULAMA YOK

Büyükşehir Belediyesi tarafından Lara Plajı'nda projelendirilen engellilere özel alanın bayram sonunda hizmete açılacağına yönelik kendilerine söz verildiğini anlatan Karavural, "Bizlere söz verildi, projenin fotoğrafları gösterildi ama henüz somut bir gelişme söz konusu değil. Alanı ziyaret ettiğimde herhangi bir düzenlemenin yapıldığını görmedim. Daha önce de sözler verildi ama gerçekleştirilen bir şey olmadı" şeklinde konuştu.

SORUN BİTMEDİ

Yaz sezonunun bitmek üzere olduğunu ve bu yılı da denizden uzak bir şekilde geçirdiklerini söyleyen Karavural, sözlerine şu şekilde devam etti: "Ağustos ayının ortasına geldik. Şu an bir çalışma başlatılsa ancak önümüzdeki yıl kullanılabilir. Yapılsa bile önümüzdeki seneye kalır mı bilemiyorum. Çünkü 9 numaralı plajda bazı düzenlemeler yaptılar, çeşitli nedenlerden dolayı bozuldu bir daha yapmadılar."

SORUN KIYI KANUNU

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması planlanan projenin kıyı kanunu nedeniyle ertelendiğini belirten Karavural, "Kıyı kanunu nedeniyle izin alınması gerektiği şeklinde açıklamalar yapıldı ama nerdeyse tüm otellerin iskelesi var. Bu kanun sadece vatandaşa mı işliyor?" diye sordu.

PROJELER ENGELLİLERE UYGUN YAPILSIN

Antalya'ya yapılan yatırımlarda engellilerin göz ardı edildiği ifade eden Sakatlar Derneği Antalya Şube Başkanı Mehmet Karavural, sorunun kaynak eksikliği olmadığını şu sözlere dile getirdi: "Biz denize bağımsız girmek istiyoruz. Eskiden olsa belki bu yapılanlar için yeterli diyebilirdik. Bu şehre ciddi yatırımlar yapılıyor artık. EXPO için bir yasa çıktı. 30 bin kişilik bir stat yapıyorsunuz. Şehrin yollarını, kaldırımlarını planlıyorsunuz. Bu kadar yatırımın içerisinde engellilerin denize girmesi çözülemiyorsa burada para değil, konuyla ilgilenilmediği ya da önceliklerinde bu olmadığı ortaya çıkıyor. Bundan 10 sene evvel şehrin olanakları kısıtlıydı ama şu an Antalya'ya ciddi yatırımlar yapılıyor. Bu bahsettiğimiz yatırımlar çok büyük bir para gerektirmiyor. Bizim istediğimiz şey aslında bizler için ayrı bir düzenleme değil. Yapılan mevcut düzenlemelerin içerisine engellilerin de kullanabileceği alanların dahil edilmesi."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engellilere deniz engeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN