Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Taksiciden sabıka kaydı istenecek

İstanbul'daki 30 bin taksi şoföründen adli sicil kaydı istenerek 5 bin şoförün meslekten atılması Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası'nı harekete geçirdi

Giriş Tarihi: 30.8.2013
Antalya'nın taksi esnafına İstanbul ayarı geliyor. Taksi şoförü olmak isteyenlerden adli sicil kaydı istenmediği için hırsızlık, kapkaç, dolandırıcılık gibi suçlardan haklarında işlem bulunanların hatta madde bağımlısı olanların bile kolaylıkla mesleğe kabul edilmesi müşterilerin büyük sıkıntı yaşamasına neden oluyordu.

SIKINTI YAŞANMAMASI İÇİN

Yaşanan sıkıntıların önüne geçmek isteyen İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi bir ilke imza attı ve taksi sahipleri ile şoförlerden adli sicil kaydı istenmesi şartı getirdi. Alınan adli sicil kayıtları neticesinde 5 bin taksi şoförü meslekten ihraç edildi.

BİZDE ŞOFÖR SAYISI ÇOK AZ
İstanbul'da başlatılan uygulamanın en kısa sürede Antalya'da da hayata geçirileceğini belirten Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan, 2014 yılı itibariyle taksi şoförlerinden adli sicil kaydı istenmeye başlayacaklarını söyledi. Antalya'daki şoför sayısının İstanbul'a oranla çok düşük olduğunu vurgulayan Başkan Alkan, "Antalya'da taksiciler az kazandığı için genelde araç sahipleri kendileri çalışıyor. Çok fazla şoför yok" dedi. Alkan, güveni sağlamak adına böyle bir uygulamaya gideceklerini açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taksiciden sabıka kaydı istenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN