Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Poyraz rüzgarı bal üretimini düşürdü

Antalya'nın Alanya ilçesi ve yaylalarında, bu yıl bal rekoltesi geçen yıla göre yüzde 40 oranında düştü.

Giriş Tarihi: 6.9.2013 15:55
Antalya'nın Alanya ilçesinde geçen yıl 178 ton olan bal rekoltesi, bu yıl hasat döneminde esen poyraz nedeniyle bitkilerin zarar görmesi sonucu düştü.
Alanya ve yaylalarında, bu yıl bal rekoltesi geçen yıla göre yüzde 40 oranında düştü. Yaz aylarında havanın aşırı sıcak olması nedeniyle kovanlarını yaylalara taşıyan arıcılar, ikinci hasat döneminin yapıldığı Temmuz ve Ağustos aylarında esen poyraz nedeniyle bitkilerden beklenen verimi alamadı. Geçen yıllarda kovan başı ortalama 10 kilo bal elde eden arıcılar, bu yıl yaşanan düşüş nedeniyle beklenen verimi alamadı.

SERT POYRAZ ETKİLEDİ
Antalya Arı Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı Murat Ergin, Temmuz ayına kadar mevsimin arıcıların istediği gibi yaşandığını ancak Temmuz ayında esen sert poyraz nedeniyle bitkilerdeki verimin azaldığını söyledi. Poyrazın bitkilerdeki polen tozu ve nektar akımına zarar verdiğini belirten Murat Ergin, "Hasat döneminde poyraz nedeniyle nektar akımının durması rekolteyi düşürdü. Bu yıl rekolte geçen yılın çok altında kaldı" dedi.

İLÇEDE 238 KAYITLI ARICI VAR
İlçede 238 kayıtlı arıcı ve 21 bin 79 arı kolonisi olduğunu dile getiren Alanya İlçe Tarım Müdürü Mehmet Rüzgar ise, "Geçen yıl 178 ton bal üretilirken bu yıl şu ana kadar 100 ton bal hasat edildi. Bu yıl bal hasadı ay sonuna kadar devam edecek. Ayrıca, arıcılık konusunda yapılan teşvik ve desteklemelerle arıcılıkla uğraşan kişi sayısı her geçen gün artıyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Poyraz rüzgarı bal üretimini düşürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN