Yöresel şölen başlıyor

Bu yıl 4'ncüsü düzenlenecek olan Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı'nın tanıtım toplantısı Ramada Plaza Otel'de yapıldı. TESK Başkanı Bendevi Palandöken, fuarlarla pazar payının arttırılacağını söyledi

Giriş Tarihi: 13.9.2013
Antalya Ticaret Borsası'nın (ATB) TOBB, ATSO ve BAGEV'in desteği ile düzenlediği Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı 19-22 Eylül tarihleri arasında Antalya EXPO Center'da gerçekleştirilecek. Fuar öncesi Ramada Otel'de bir basın toplantısı düzenleyen ATB Başkanı Ali Çandır, organizasyona katkıda bulunan kuruluşların temsilcileri ile birlikte bu yıl 4'ncüsü düzenlenecek olan fuar hakkında bilgi verdi.

ANADOLU'NUN HAZİNELERİ

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, AESOB Başkanı Abdullah Sevimçok ile akademisyenlerin katıldığı toplantıda fuar hakkında bilgiler veren ATB Başkanı Çandır, "Anadolu'muzun eşsiz el emeği, göz nuru ve damak tadı ürünlerini bir araya getirmeyi, kıyıda köşede kalmış olanların tanınırlığını arttırmayı, coğrafi işaret ve tescil korumasıyla bu ürünlerin hakkını, hukukunu koruyarak ekonomiye kazandırmayı, birlikte hareket etmenin gücünden yararlanmayı, insanımıza, yerli ve yabancı misafirlerimize Anadolu'muzun hazinelerini tanıştırmayı amaç edindik" diye konuştu.

TANITIM ATAĞI

TESK Genel Başkanı Palandöken de, fuar kapsamında 81 ilden 100'ü aşkın firmanın 5 bin metrekarelik bir alanda Türkiye'nin tüm özelliklerini bir araya getireceklerini söyledi. Bu çalışma ile Türkiye'nin pazar payının hızla artacağına inandığını aktaran Palandöken, "Avrupa'ya yöresel ürün ustalarını ihraç ederek istihdama da katkı sağlayacaktır. Her zaman hedefimiz ülkemizin coğrafi bölgelerinin çeşitli damak tatlarını ve yöresel ürünlerini ülke içinde de Avrupa ülkelerine yaymak olmalıdır" dedi.

COĞRAFİ İŞARET

Coğrafi işaretlerin ürünlerin en önemli koruması olduğunu söyleyen Çandır, Avrupa Birliği'nde 2 bin yöresel ürünün koruma altına alındığını, ülkemizde ise bu sayının oldukça düşük seviyelerde yer aldığını ifade etti. 99'u tarım-gıda 58'i de el sanatları, canlı hayvan, doğal kaynak kökenli toplam 171 coğrafi işaretli ürünümüz olduğunu açıklayan Çandır, 224 ürününü de değerlendirme aşamasında olduğunu belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yöresel şölen başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN