Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kırcami planına Bakan'dan onay

Kırcami'de imarın önü açıldı. Antalya'nın 100 binlik Çevre Düzeni Planı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar tarafından onaylandı. Sırada Kamu Yararı kararının alınması var

Giriş Tarihi: 23.9.2013
Antalya'nın 100 binlik Çevre Düzeni Planı'nın, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar tarafından 16 Eylül'de onaylandığı açıklandı. Plan 30 Mayıs 2012'de Danıştay Altıncı Dairesi tarafından iptal edilmişti. 100 binlik planın onaylanması ile Kırcami'nin imara açılmasının önündeki engel de kalkmış oldu.

PLANLAMA SÜRECİ İŞLİYOR

Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Ağustos ayındaki toplantısında, 25 binlik plan oy çokluğu ile kabul etmişti. Bundan sonraki süreçte, 25 binlik planda üst planla uyuşmazlık olması durumunda revizyon plan yapılacak. Kamu Yararı Kararı alınmasının ardından da Kırcami'ye ilişkin 5 binlik ile binlik imar planları hazırlanacak.

KAMU YARARI KARARI

Konu ile ilgili müjde Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Menderes Türel'den geldi. 100 binlik planın onaylanmasının ardından sırada İçişleri Bakanlığı'nın Kırcami ile ilgili Kamu Yararı Kararı alması olduğunu hatırlatan Türel, "Onu da birkaç hafta içerisinde alarak Büyükşehir Belediyesi'ne göndereceğiz" diye konuştu. Türel, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın Ağustos meclisindeki, kendisine yönelik "Türel sözünü tutsun" sözlerine de cevap verdi. Büyükşehir Belediyesi'nin gereğini yerine getirdikten sonraki 2 ay içerisinde 100 binlik Çevre Düzeni Planı'nın onaylanması ve Kamu Yararı Kararı alınması için gereğini yapacağına dair söz verdiğini hatırlatan Türel, "Buna karşın, Büyükşehir Belediyesi bu iki işlem tamamlanmadan planların yapılamayacağını iddia ederek, Kırcami planını 4.5 yıl geciktirdi. Keşke Büyükşehir Belediyesi Kırcami planlarını 4.5 yıl geciktirmeden çok daha önce tamamlasaydı da bu sorunu önceden çözmüş olsaydık" dedi.

YÜZDE 70'LİK ZAYİAT

Türel, halka vermiş oldukları sözü tutmak suretiyle kendi üzerlerine düşen görevi eksiksiz yerine getirdiklerini ve şimdi sıranın halkın beklentilerine cevap verecek bir plan yapmak üzere Büyükşehir Belediyesi'ne geldiğini kaydetti. Planın günahı, sevabıyla Büyükşehir Belediyesi'ne ait olduğunu söyleyen Türel, halkın beklentilerine ve ihtiyacına cevap verecek bir plan beklediklerini ancak, yüzde 70'lik zayiat oranıyla halkın beklentilerinin hüsrana uğradığını ifade etti.

Kangren olmuştu
Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Fahrettin Köken Kırcami bölgesinde yaşayan vatandaşları yakında ilgilendiren bilgiler verdi. Köken şöyle konuştu: "Yaklaşık 3 yıllık kangren olmuş bir konu. Buranın planları iptal edildi tarım alanı, üst ölçekli planları yok diye. Burada üst ölçekli plan elde etmek için kurum görüşleri toparlandı, Toprak Koruma Kurulu'ndan karar alındı. Ama bu kararın uygulamaya geçebilmesi için İçişleri Bakanlığı'ndan kamu yararı kararı verilmesi gerekiyordu. Geçtiğimiz 3 yıl içerisinde bu karar verilmedi. Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nden geçen 25 binlik plan ile de kamu yararı kararının ivedilik ile gelmesinin önü açılmış oldu."

Nasıl iptal olmuştu
Danıştay 6. Dairesi, Çevre ve Orman Bakanlığı'nca 3 Eylül 2009'da onaylanan ve Isparta'nın kapsam dışı bırakıldığı 100 bin ölçekli Antalya-Burdur Çevre Düzeni Planı'nı 30 Mayıs 2012'de oy birliği ile iptal etmişti. İptal gerekçesinde, mevzuata, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına uyarlık görülmediğine dikkat çekilmişti. Yaşanan iptal ilk değildi.Bakanlığın ilk olarak 24 Temmuz 2007'de onayladığı Çevre Düzeni Planı'yla ilgili, Mimarlar Odası'nın açtığı dava üzerine yürütmeyi durdurma' kararı verilmişti. Aynı yıl çıkarılan Çevre Düzeni Planları Yönetmeliği'ne dayandırılarak bu kez 3 Eylül 2009'da plan yeniden onaylanmıştı. Ancak Mimarlar Odası yeniden dava açmıştı ve süreç 2012'de planın iptaline uzanmıştı.

Yıl sonuna kadar 5 binlik plan biter
BÜYÜKŞEHİR Belediye Meclisi'nin Ak Partili üyesi Yaşar Tabur, bundan sonra yaşanacak süreçle ilgili bilgi verdi. Öncelikle Ağustos meclisinde çıkarılan 25 binlik imar planının 100 binlik plana göre gözden geçirilmesi gerektiğini ifade eden Tabur, "Üst planla uyuşmazlık olması durumunda, meclisten revizyon planı geçirilmesi gerekiyor. Yoksa, plan yargıya muhatap kalırsa, iptal olur" dedi.

SEÇİME YETİŞMEZ

Kamu yararı kararının da çıkmasının ardından sırada 5 bin ve binlik planların geleceğini anlatan Tabur, "Yargı süreci yaşanmazsa, yıl sonuna kadar 5 binlik planlar tamamlanır. Binlik planlar ise yerel seçimlerin gerçekleştirileceği Mart ayında meclis gündeminde olur ancak seçimlere yetişmez" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırcami planına Bakan'dan onay
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN