Mantarcılık tehlikede

Giriş Tarihi: 2.10.2013

Öğrenci kaydı olmazsa Akdeniz Üniversitesi Korkuteli Meslek Yüksek Okulu Mantarcılık Bölümü'nün kapanması gündeme gelecek

Öğrenci kaydı olmazsa Akdeniz Üniversitesi Korkuteli Meslek Yüksek Okulu (MYO) Mantarcılık bölümünün kapanacağı bildirildi. Şu ana kadar Mantarcılık bölümüne bir öğrencinin kayıt yaptırdığı öğrenildi. Ek kontenjanla bu sayının 10'u geçmesi bekleniyor.

UMUT EK KONTENJANDA

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi öğretim üyesi kültür mantarı uzmanı Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş, mantarcılık bölümüne öğrenci kaydı olmazsa bölümün öğrenci yokluğundan kapanabileceğini kaydetti. Akdeniz Üniversitesi Korkuteli MYO'ya mantarcılık bölümünün açılmasına müdürlük yaptığı dönemde öncülük ettiğini belirten Özçatalbaş, umutlarının ek kontenjan tercihlerinde olduğunu ifade etti.

BURS VERİLMELİ
Ülkede mantar üretiminin yüzde 70'e yakınının Korkuteli'nde yapıldığını hatırlatan Özçatalbaş, bu tür bölümlerin kapanmaması için okuyacak öğrencilere barınmada ve okumada zorluk çekmemesi için o bölgedeki yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının, ticaret odalarının destek olması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Özçatalbaş, "Yeterli öğrenci tercihi olmadığı için mantarcılık bölümü kapanma ile karşı karşıya. Sahip çıkılmalı. Bugün Korkuteli'ni bekleyen tehlike önlem alınmazsa diğer ilçelerde kendisini gösterecektir. Bu bölümlerin kapanmaması için öğrenciler karşılıksız burslarla teşvik edilmeli. Yoksa yarın çok geç olabilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mantarcılık tehlikede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN