Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Minik Hatice'ye mucize gibi nakil

Bök Ailesi'nin minik bebeği, immün yetersizliği hastalığından Ankara'da mucize eseri bulunan tam uyumlu kök hücrelerin Medical Park Antalya Hastanesi'nde nakledilmesi sonucu kurtarıldı

Giriş Tarihi: 13.10.2013
Hatay'da yaşayan Nadire ve Sebahhaddin Bök çiftinin minik bebeği Hatice, mucize eseri bulunan tam uyumlu kök hücreler ile hayata tutundu. Minik Hatice, doğduğu andan itibaren sürekli hastalanıp hastaneye gidiyordu. Hatice 3 aylık olduğunda, iyice şiddetlenen öksürük, halsizlik ve gelişimindeki gerileme aileyi iyice endişelendirdi. Aile önce Hatay Devlet Hastanesi ve sonra da birçok özel hastaneye gitti. Yapılan tetkiklerde, önceleri bronşit ve zatürree başlangıcı olduğunu söyleyip ilaç tedavilerine başlandı. Hatice 8 aylık olana kadar ilaç tedavileri devam etti. Sonrasında Adana Araştırma Hastanesi'ne gittiler. Yapılan detaylı incelemeler sonucunda minik Hatice'de İmmün yetmezliği ortaya çıktı ve hemen kemik iliği nakli olmasına karar verildi.

MUCİZE HABER GELDİ

Hastanedeki doktorların tavsiyesiyle, aile zaman kaybetmeden Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Pediatrik Kemik İliği Nakli Ünitesi'ne başvurdu. Yapılan testlerde, aile fertleri ve yakınlarında kemik iliği nakli için uyumlu verici çıkmadı. Bunun üzerine çok zor bir ihtimal olan akraba dışı nakil işlemine başvuruldu. Ancak çok düşük bir ihtimal olan akraba dışı nakil için çok geçmeden Ankara'dan mucize haber geldi!

UYUMLU İLİK BULUNDU

Ankara İbni Sina Kordon Kanı Bankası'nda gönüllü vericilerinden biriyle Hatice'nin kök hücreleri tam uyumlu çıktı. Hiç vakit kaybedilmeden 2013 yılının Ocak ayında, bebek 19 aylıkken Kordon Kanı Bankası'ndan gelen kök hücrelerle akraba dışı kemik iliği nakli işlemi başarıyla gerçekleştirildi. İlik nakline yavaş yavaş uyum göstermeye ve gelişimini yakalamaya çalışan Hatice bebek, göreceği güzel günlere anne ve babasının yanında masumca gülümsüyor.

'HAYATIMIZI KURTARDI'

Yapılan başarılı nakil sonrasında sevince boğulan Bök ailesi, şimdi minik bebeklerinin bir an önce kendini toparlaması için dua ediyor. Ankara'dan tam uyumlu kordon kanı bulunmasının büyük bir mucize olduğunu ifade eden baba Sebahaddin Bök, "Hatice doğduğu andan itibaren çok sıkıntılı günler geçirdik. İlik bağışında bulunarak biricik bebeğimizin kurtulmasını sağlayan aileye de sonsuz teşekkür ediyoruz" diye konuştu

TÜRKİYE'DE BİR İLK OLDU
Uygun kordon kanının bulunmasında önemli katkısı bulunan Ankara Üniversitesi Akraba Dışı Doku ve Kordon Kanı Bankası Sorumlusu Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meral Beksaç da minik Hatice'ye yapılan ilik naklinin Türkiye'de bir ilk olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: "2012 yılında ağır immün (bağışıklık) sistem yetmezliği tanısı olan bebeğe, yine 2012 yılında Hacettepe Üniversitesi'nde gerçekleşen bağışı kabul eden bir annenin toplanan kordon kanının uygun olduğu belirlendi. Nakil merkezince uygun görülerek Ankara Üniversitesi Kordon Kanı Bankası'ndaki kordon kanı, Antalya Medical Park Hastanesi'ne nakledildi ve 2013 Ocak ayında bebeğin ilik nakli gerçekleştirildi. Bugün, naklin başarılı olduğu görülmektedir. Bu nakil, Türkiye'de ilk kez gerçekleşmiştir. Bir çocuk hastaya Türkiye'den kordon kanı bankasından akraba olmayan kordon kanı kök hücreleriyle nakil başarılmıştır."

ÇOK ÖNEMLİ BİR VAKA
İlik nakli işlemini gerçekleştiren Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Pediatrik Kemik İliği Nakli Ünitesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Akif Yeşilipek, bu naklin Türkiye açısından çok önemli olduğunu vurgulayarak şu bilgileri verdi: "İmmün yetmezliği tanısıyla kemik iliği nakli olmak için hastanemize başvuran küçük hastamız Hatice'ye, aile içi verici olmaması nedeniyle akraba dışı nakil planlandı. Yapılan taramalar sonucu Ankara İbni Sina Hastanesi Kordon Kanı Bankası'ndan uygun kordon kanı bulundu. Bu kordon kanı ile yaptığımız nakil sonucu Hatice sağlığına kavuştu. Bu naklin bizim için önemi; yurt içi bir kordon kanı bankasından kök hücre bulunmasıdır. Bizlere yardımlarından dolayı Ankara İbni Sina Kordon Kanı Bankası çalışanlarına teşekkür ediyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Minik Hatice'ye mucize gibi nakil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN