Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'yı suya kavuşturacak göletlerin inşası sürüyor

'da yapımı devam eden Boyalı, Özdemir ve Karabayır göletleri tamamlandığında 17 bin 590 dekar alan suya kavuşacak.

Giriş Tarihi: 23.10.2013 15:29
Konuyla ilgili Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre Merkez Doyran Boyalı, Elmalı Özdemir ile Korkuteli Karabayır göletleri ve sulamaları işlerinde çalışmalar devam ediyor. Toplam 7 bin 220 dekar tarım alanının sulanacağı Merkez Doyran Boyalı Göleti ve Sulaması projesinde göletin gövde dolgusunun yaklaşık yüzde 20'si tamamlandı. Sulama hattı borularının 7 bin 600 metresinin döşendiği ve bu işlemin devam ettiği projede 246 bin 86 metre uzunluğundaki boru imalatı ile gövde sıyırma kazıları, akıtma çalışmaları tamamlandı. Ayrıca kamulaştırma işlerinin yüzde 80'lik kısmı bitti.

7 bin 970 dekar tarım alanının borulu sistemle sulanacağı Elmalı Özdemir Gölet'i ve Sulaması projesi de, gölet kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa ediliyor. Bu kapsamda toplam 816 bin metreküp dolgu yapılacak. Gövde sağ sahil sıyırma kazılarının devam ettiği projede sol sahil sıyırma kazıları tamamlandı. Proje kapsamında ayrıca toplam 26 bin 495 metre uzunluğunda sulama hattı borusu döşenecek.

Korkuteli'nde yapımı devam eden Karabayır Gölet'i de çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edilip, toplam 250 bin metreküp dolgu yapılacak. Gölet'in gövde dolgusunun yaklaşık yüzde 15'i tamamlandı. Yılsonuna kadar ise dolgu işlemlerinin tamamının bitirilmesi hedefleniyor. Karabayır Gölet'i tamamlandığında göl hacmi 1 milyon 57 milyon metreküp olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'yı suya kavuşturacak göletlerin inşası sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN