Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Derneklere mercek

Amacı dışında faaliyet gösteren derneklerle mücadele ettiklerini belirten İl Dernekler Müdürü Kadir Kaygusuz, 'Antalya'da dernek denilince paravan bir şekil algılanıyor' dedi

Giriş Tarihi: 23.10.2013
Antalya'da son 4 yılda kurulan derneklerin yarısı kadarı fesh edilerek kapandı. Amacı dışında faaliyet gösteren dernekler vatandaşların tepkisine neden olurken, sosyal sorumluluklarını yerine getiren dernekler azınlıkta kaldı. Son 10 yılda ise yaklaşık 6 bin dernek kurulurken bu derneklerin 4 bin kadarı neredeyse hiç varlık gösteremeden faaliyetlerine son verdi.

EN ÇOK MURATPAŞA'DA

2010 yılından bu güne Antalya genelinde bin 26 dernek kurulurken, 592 dernek de fesh edilerek kapatıldı. Bu yılın Eylül ayı itibariyle İl Dernekler Müdürlüğü'ne kayıtlı 2 bin 527 dernek bulunurken, en çok derneğe ev sahipliği yapan ilçe Muratpaşa oldu. 993 derneğin bulunduğu Muratpaşa'yı, 297 dernekle Kepez ardından da 293 dernek ile Alanya takip etti.

DAYANIŞMA

2 bin 527 derneğin 770 tanesi mesleki dayanışma için kurulurken, 529 adet spor ile ilgili dernek faaliyetlerine devam etti. En az dernek ise şehit ve gazi yakınları ile yaşlı ve çocuklara yönelik alanlarda kuruldu. Şehit ve gazi yakınları 6, yaşlı ve çocuklara yönelik çalışmalar 3 dernek altında toplandı.

AMAÇ DIŞI

Kurulan derneklerin birçoğunun amaçları dışında faaliyet gösterdiğini belirten Antalya Dernekler Müdürü Kadir Kaygusuz, bu tür oluşumların sivil toplumun dayanışma bilincine zarar verdiğini belirtti. Antalya'nın dernek sayısı bakımından ülke genelinde 6'ncı sırada olduğunu aktaran Kaygusuz, "99 adet kamu yararı kararı alan derneğimiz, 111 adet de lokali bulunan derneğimiz mevcut. 2 bin 527 derneği 111 lokale orantıladığımız zaman amacı dışında faaliyet gösteren derneklerin ortalaması açığa çıkıyor. Antalya'da genelde dernek denilince çoğu kez lokal amaçlı ya da başka amaç için kurulan paravan bir şekil algılanıyor. Bu durumda derneklere üye olmak isteyen kişileri ters manada etkiliyor" dedi.

VATANDAŞA UYARI

Vatandaşların derneklere üye olmadan önce yönetim kadrolarına ve projelere dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Kaygusuz, "Amacı dışında faaliyet gösteren dernekler kanunların kendilerine tanımış olduğu imtiyazlardan yola çıkarak bunu çok iyi kullanıyorlar. Bizim mücadelemiz bu tür dernekleri yasalar uyarınca bir çerçevede tutabilmek ve sivil toplum kuruluşlarına güç kazandırmak" dedi.

DENETİMLER SÜRÜYOR

Amacı dışında faaliyet gösteren derneklerin genellikle fuhuş, kumar ve ticari faaliyetler içerisinde olduğunu belirten Kaygusuz, müdürlüğün denetimlere ara vermeden devam ettiğini ifade etti. Son 4 yılda 538 derneğe toplam 343 bin 418 lira idari para cezası verildiğini aktaran Kaygusuz, amacı dışında faaliyet gösteren 21 derneğin de mahkeme kararı ile fesh edildiğini söyledi.

SAHAYI TEMİZLEMEK GEREKLİ
Antalya genelinde faaliyet gösteren derneklerin şu anki yapıları itibariyle kente çok büyük katkılar sağlamadığına dikkat çeken İl Dernekler Müdürlüğü'nden sorumlu Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu ise, "Derneklerin şu anki yapıları itibariyle kente az da olsa bir katkıları var. Bu yapıyı iyileştirmek adına, toplumun dezavantajlı kesimleri için çalışmalar yapmak isteyenlerin daha cesaretli olmaları ve bu işlerin içine daha çok girmeli gerekir. Sahayı kötü niyetli insanlara bırakmamaları gerekiyor" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Derneklere mercek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN